İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AB 2027’de Rus gazı alımını durdurmayı hedefliyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, birliğin Rus petrol ve gazına olan bağımlılığından kurtulmak için 2027 yılı sonunu hedeflediğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, Avrupa’nın Rus enerji kaynaklarına olan bağımlığı da gündemdeki yerini koruyor. Bu yönde son açıklama Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni’den geldi.

İtalyan yetkili, Il Messaggero gazetesine verdiği demeçte Avrupa Birliği’nin yıl sonuna kadar Rus petrol ve gazına olan bağımlığını üçte iki oranında azaltmayı, 2027 yılı sonuna kadar ise tamamen bu bağımlılıktan kurtulmayı hedeflediğini açıkladı.

Gentiloni, ayrıca AB’nin 2022 yılına ilişkin önceki büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize edebileceğini belirtti. Avrupa Birliği, bahar dönemi projeksiyonlarını 16 Mayıs tarihinde yayımlayacak.

Kuleba Rus petrolüne ambargo çağrısı yaptı

AB yetkilileri Rus enerjisine olan bağımlığı azaltmaya çalışırken, Ukrayna kanadından Rus petrolüne derhal ambargo uygulanması çağrıları devam ediyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, AB’nin Rus petrolüne gerçek bir ambargo uygulaması çağrısında bulundu.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kuleba, Rusya’nın yaptırımların üzerinden atlamaya çalıştığını, Rus petrolünü içeren herhangi bir portföyün yüzde 100 Rus petrolü olarak algılanması gerektiğini söyledi.

Mission News Theme by Compete Themes.