İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya Rus petrol alımını yarıya düşürecek

Der Spiegel dergisi Almanya’nın yıl sonuna dek Rus gazına bağımlılığını yüzde 30’a, petrole bağımlığını ise sıfıra indirmeyi hedeflediğini iddia etti.

Der Spiegel dergisinin Alman Ekonomi Bakanlığı’nın bir raporuna dayandırdığı haberine göre haberine göre enerjide Rus bağımlılığını hızla azaltmaya çalışan Almanya yıl ortasına dek Rusya’dan ithal edilen petrol miktarını yarıya indirmeyi planlıyor.

Raporda geçen bilgilere göre yıl sonuna dek Rus gazına olan bağımlılığın mevcut hacimlere göre yarıdan fazla azaltılarak yüzde 30’a kadar düşürülebileceği petrol ithalatının ise sıfıra indirilmesinin hedeflendiği belirtiliyor. Rus kömür alımlarının ise yaz bitmeden sonlandırılacağı düşünülüyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali Almanya ve Avrupa Birliği ülkelerinin enerji politikalarında kökten bir değişikliğe gitmesine ve birliğin Rus fosil yakıtlarına bağımlılığını hızla sonlandırma çalışmalarına başlamasına neden olmuştu.

AB Komisyon Başkanı von der Leyen ve ABD Başkanı Joe Biden’ın Cuma günü ABD’den LNG ithalatıyla ilgili yol haritasının detaylarını açıklaması bekleniyor. Anlaşmayla nakliyatların gerçekleşmesini başlatacak ticari sözleşmeler için bir platform oluşturulacak.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck ülkenin enerji tedarikini çeşitlendirmek için geçtiğimiz günlerde Norveç ve Katar ile görüşmelerde bulunmuştu.

Dergi haberinde Almanya’nın RWE, AG ve Uniper SE enerji firmalarıyla opsiyon anlaşmaları imzaladığını ve hükümetin Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nde yüzer depo alanları için potansiyel lokasyonlar arayışında olduğunu iddia etti.

Mission News Theme by Compete Themes.