İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nikel fiyatlarında düşüş tam gaz devam ediyor

Londra Metal Borsası’nda nikel fiyatları art arda dördüncü günde de taban oldu. Haftanın ilk işlem gününde vadeli kontratlar yüzde 15 değer kaybederek ton başına 31 bin 380 dolar seviyesini gördü.

Nikel, Londra Metal Borsası’nda (LME) Mart ayı başında yaşanan benzersiz kısa pozisyon sıkışması nedeniyle hızla yükselmesi sonrası art arda dördüncü kez günlük limit sınırında düşüş gösterdi.

Vadeli kontratlar yüzde 15 düşerek 31 bin 380 dolar seviyesine geriledi. Bu rakam bazı yatırımcıların nikel piyasasında tekrardan işlem yapılmasına onay vereceklerini söyledikleri 30 bin dolar seviyesine yakın bir gerçekleşmeye işaret etti.

Piyasa geçtiğimiz hafta Çarşamba günü açılmış olsa da fiyatların günlük limitler nedeniyle alım talebi olan bölgeye inememesi nedeniyle esasen durmuş durumdaydı.

Mart ayı başında dünyanın en büyük üreticilerinden Rusya’dan tedarik sıkıntıları yaşanacağı endişeleriyle 100 bin doların üstüne çıkan Nikel için LME 8 Mart’ta işlemleri durdurma kararı almıştı. LME Pazartesi günü nikel ve diğer ana metal işlemlerinde günlük fiyat limitleri belirleneceğini ve nikel için başlangıçta yüzde 5 limit uygulanacağını duyurmuştu.

Nikel piyasası geçtiğimiz Çarşamba tekrar açılmış fakat Perşembe sabahı yaşanan aksaklıklar sebebiyle kapanmıştı. Son dört gündür günlük düşüş limitlerinde gerileyen emtiada yaşanan aksaklıklar ve iptal edilen bazı işlemler nedeniyle gündem olmuş ve bazı yatırımcılar bundan sonra LME’de işlem yapmayacaklarını açıklamışlardı.

Mission News Theme by Compete Themes.