İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rusya ve Ukrayna görüşmesinden olumlu sonuç çıkmadı

Türkiye’nin arabuluculuğu ile Antalya’da Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısı düzenlendi. Olumlu bir sonuç çıkması umulan Rusya-Ukrayna görüşmesinden savaşın durdurulmasına yönelik somut ilerleme çıkmadı.

Dünyanın dikkat kesildiği Rusya-Ukrayna görüşmesinden savaşın durdurulmasına yönelik somut ilerleme çıkmadı. Türkiye’nin ev sahipliğinde üçlü formattaki görüşmeler sonrası iki taraftan verilen mesajlar savaşın devam edeceği yorumlarına neden oldu. Üçlü formattaki görüşmeler öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu iki tarafla da ikili görüşmeler yaptı.

İki bakan görüşme sonrası ayrı ayrı açıklamalarda bulundu

Görüşmenin ardından Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba basın toplantısı düzenledi. Kuleba şunları ifade etti:

24 saatlik ateşkes konusunu ele aldık. Bu konuda herhangi bir ilerleme kaydetmedik. Yine bu formatta görüşme için hazır olacağım. İki dışişleri bakanı bir araya gelince barış ve güvenlik konularının ele alınması gerekiyor. Amacımız Ukrayna’daki savaşı sonlandırabilmek, aynı zamanda topraklarımızı Rus işgal güçlerinden arındırabilmek. Rusya teslimiyet istiyor, Ukrayna teslim olmayacak. Rusya talepleri karşılanana kadar saldırılara devam edeceğini iletti. Rus askerler gelmeden önce nükleer tesislerimizde her şey sorunsuzdu. Rusya nükleer tesislerden ve gaz tesislerinden askerlerini çekmeli.

Lavrov: Olası Putin-Zelenskiy görüşmesi ele alındı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da görüşme sonrası basın açıklaması yaptı.

Lavrov şunları söyledi: Gerçek müzakerelerin yanlış şekilde kullanılmaması istiyoruz. Müzakerenin yerini alabilecek hiçbir şey yoktur. Burada insani konuları ele aldık. Askeri birliklerimizin sivillerin zarar görmemesi için aldığı önlemleri anlattık. Siviller gönüllü taburlar tarafından kalkan olarak kullanılıyor. Günlük olarak insani koridor açılması talebini tekrarladık. Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Rusya Belarus’ta Ukrayna ile ciddi müzakereler istiyor.

Diğer ülkelere saldırmayacağız, Ukrayna’ya da saldırmadık. Öyle bir durum çıktı ki Rusya’nın güvenliği tehdit altına alındı. Bunu uzun zaman açıklamaya çalıştık.

Ukrayna’ya silah gönderenler eylemlerinden sorumlu olduklarını bilmelidir. Kiralık savaşçıları da teşvik edenler bundan sorumlu olacaktır.

Rus silahlı güçlerinin işlediği suçlar konusunda bir sürü iddia var. Ancak bu doğum hastanesinin Azak Taburları tarafından önceden ele geçirildiği, ve buradan doktorlar ve sağlık çalışanlarını boşalttığı ifade edildi. Birçok konuda manipülasyon söz konusu. Ukrayna krizinin kökten bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

Olası Putin-Zelenskiy görüşmesi ele alındı. Putin, Zelenskiy ile görüşmekten kaçınmıyor. Bunun hazırlık çalışmaları yapılmalı, bu konuda mutabakata varılmalı. Dostane, silahsızlaştırılmış bir Ukrayna istiyoruz. Nükleer savaş olacağına inanmıyorum, inanmak istemiyorum.

Mission News Theme by Compete Themes.