İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzaklardan gelen bir ruh hali: Negatif olmak

     Ne yazık ki, insan beyni kötü anıları hatırlamaya daha çok meyillidir. Bu durum muhtemelen çok eski zamanlara, hayatta kalmak için geliştirdiğimiz reflekslerimize dayanmaktadır. Bu refleksler, kişinin ilkel dünyada hayatta kalması için gelişmiş ve günümüze kadar aktarılmıştır. Yani, kişi kötü anıları hayatta kalmak adına, tehlikelerden kendini korumak için, daha sık hatırlar. 

   “Kötü, İyiden Daha Güçlüdür”  isimli  makalenin yazarları, evrim tarihinde, tehlikelere daha iyi adapte olan organizmaların tehditlere karşı hayatta kalma olasılığının daha yüksek olduğunu tartışıyorlar.

    Bu nedenle, hayatta kalma refleksini içeren genlerini aktarma olasılığı daha yüksek olan insanlar olumsuz olaylara karşı daha çok karşı tepki geliştirebiliyorlar. Kısacası potansiyel tehlikelere karşı gösterdiğimiz dikkat ve olumsuz olayları hatırlama sıklığımızın daha çok olması bu şekilde açıklanabilir.

     Negatif düşüncelerle hayatımızın her alanında karşılaşmamız mümkün. Bu düşünceler bizi bazen öyle diplere çeker ki, kurtulmak için ne yapacağımızı şaşırırız. Oysa ki negatif düşünceleri kabullenmek, onların bizi dibe çekmesini engelleyen en önemli şey.

     Uzun vadede negatif düşünmek depresyondan anksiyeteye kadar birçok hastalığa neden olabiliyor. Öyleyse gelin şimdi negatif duyguları kabullenmenin yollarına bakalım. Şunu unutmayın; negatif düşüncelerden sonsuza dek kurtulmak mümkün değil. Ancak kabullenerek yaşam kalitemizi yükseltmemiz mümkün.

    Savaşmak ve reddetmek yerine o düşünceleri kabul etmeye çalışın. Unutmayın, onlara “negatif” denmesinin sebebi sizi rahatsız edebiliyor olmaları; siz rahatsız değilseniz, onlar da negatif değildir. Formül çok da zor değil! Hatta sizin negatif bulduğunuz bir durum benim için kocaman bir pozitif bile olabilir. Her şey değerlendirme ve bakış açısı, zira her negatifin içinde bir pozitif ve her pozitifin içinde bir negatif vardır. Önemli olan bu muhteşem dengeyi fark edebilmektir.

     Negatif düşüncelerin aklınıza gelmesini durdurmaya çalışmayın! Onlara ne kadar çok direnirseniz, o derece güçlü kılarsınız.

   Kafanızın içindeki sesin söyledikleriyle dalga geçin. Mizah, zorlukların üstesinden gelmenin en basit ve kesin yoludur.

    Hepimizin kişiye özel negatifliklerle başa çıkma dahası tüm bu duyguları yönetme yöntemleri vardır.

    Benimki size iyi gelmeyebilir, sizinki de bana, o yüzden çıkış yolunu bulabilecek kişi sizsiniz. Siz nasıl yönetebilirsiniz? İnternette ve psikoloji kitaplarında onlarca metot verilmiş tüm bu duygularla başa çıkma yolları başlığı adı altında; ben oldum olası sevmem bu hazır reçeteleri, ev yapımı olsun, el yapımı olsun isterim. Sizi sizden daha iyi bilen kimse yok, o yüzden kendi reçetenizi kendiniz yazın.

   Benimkini soracak olursanız biraz yalnız kalmak, o da olmuyorsa nefes bana çok iyi gelir. Nefesinizin hem bedeniniz hem de zihniniz üzerindeki gerginliği azaltma konusunda mucizevi gücü vardır. Bilinçli ve derin nefesler almaya çalışın. Benim sakinleşmemi ve mantıklı düşünmemi sağlıyor, fakat dediğim gibi bu yollar kişiye özel olmalı sizi siz keşfedin.

   Bu zararlı ruh halinde kalmayı istemeyin, en kötüsü orada kalmayı tercih etmektir. O negatiflikle beslenmeyin, eğer çıkmak isterseniz mutlaka çıkış yolunu da bulacaksınızdır.

Mission News Theme by Compete Themes.