İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taşımacılık maliyetlerinde artış yaşanıyor

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamların ardından Kınalı’dan İzmir’e taşımacılık yapan 5’inci sınıf araçların ulaşım masrafının 3 bin 878 liradan 5 bin 168 liraya yükseldiği açıklandı.

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri ile akaryakıta yapılan zamlar sonrası taşımacılık sektörü isyan ediyor. İstanbul’a bağlı Kınalı’dan İzmir’e giden 5’inci sınıf bir aracın yol ve yakıt masrafının toplam 5 bin 168 lira olduğu açıklandı.

Yakıt ve yol geçiş ücretleri şoförleri zorluyor

Güzergah üzerinde taşımacılık yapan bir TIR şoförünün 5 ayrı noktada ücret ödeyeceğini söyleyen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım aynı yolculuğun geçen yıl 3 bin 878 liraya mal olduğunu belirtti. Yalım, sürücülerin güzergâh boyunca 123 lira Kınalı-Fatih Otoyolu ücreti, 147 lira Yavuz Sultan Selim Köprüsü ücreti, 54 lira Kurnaköy-Mermerciler otoyolu ücreti, 585 lira Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti ve bin 456 lira İzmir Otoyolu ücreti ödeyeceğini kaydetti.

Toplam otoyol ve köprü geçiş masrafının 2 bin 367 lira olduğunu söyleyen Yalım araçların ayrıca 2 bin 801 liralık yakıt tüketeceğini hesapladıklarını duyurdu.

Yalım, yaptığı açıklamada yanlış ekonomi politikalarının pek çok sektörü etkilediğini, taşımacılık sektörünün de olumsuz etkilendiğini belirterek, “Akaryakıt faturalarına üst üste yapılan zamlar, gıdadan eşyaya bir çok ürünü taşıyan kamyoncu ve TUR esnafının da yakıcı sorunu olmuştur. Tüm sektörlerde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de bıçak kemiğe dayandı” diye konuştu.

Mission News Theme by Compete Themes.