İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BBVA Başkanı Türkiye’nin stratejik öneminden bahsetti

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, 2021 ve 2022’de 7 milyar Euro’dan fazla dağıtım yapmayı umduklarını söyledi. Ayrıca Vila, Garanti hamlesine yönelik olarak Türkiye’nin stratejik önemini dile getirdi.

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres Vila, bankanın kurumsal web sitesinde yayınlanan röportajında, “2021 ve 2022’de hissedarlarımıza, bankanın mevcut piyasa değerinin yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen, toplam 7 milyar Euro’nun üzerinde dağıtım yapmayı umuyoruz” dedi.

Vila’nın açıkladığı bu rakam, hisse geri alım programı ile her iki yıl için beklenen temettüleri içeriyor.

Carlos Torres Vila BBVA’nın elindeki sermaye fazlasıyla ilgili olarak önceliğin “kârlı büyüme” olduğunu, ancak hissedarlara “ek dağıtım” olasılığını göz ardı etmediklerine değindi. Bankanın 2024 senesi için hedef aralığını ise yüzde 11,5-12 olarak belirtti.

Bu temettüler, analistlerin mutabakatı ve bankanın yıllık olağan kârının yüzde 40’ı ila 50’si arasında bir ödeme yapılmasını belirleyen “hissedar dağıtım politikası” temelinde hesaplanıyor.

“Türkiye, stratejik bir ülke”

Carlos Torres Vila, Türkiye’de Garanti BBVA hisseleri için yaptıkları satın alma teklifine ilişkin olarak da, “Türkiye BBVA için, büyüklüğü, demografik yapısı ve ticari ilişkileriyle uzun vadeli potansiyel gördüğümüz stratejik bir ülke konumunda. Bankacılık sektöründeki düşük seviyedeki penetrasyon da bu uzun vadeli potansiyeli destekliyor. Garanti BBVA da son beş yıldaki her yıl ortalama 1,2 milyar Euro’yu aşan performansıyla, karmaşık koşullarda dahi yüksek gelir elde edebilen, Türkiye’nin lider özel bankası” diye konuştu.

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı sözlerine, “Halihazırda global olarak konsolide ettiğimiz bir bankada, mülkiyetimizde bulunmayan %50’lik hisse için teklif vererek hissedarlık oranımızı artırma fırsatına kavuştuk. Diğer bir deyişle, Grubun risk profili değişmezken net sonuçtaki payımızı artırmayı, böylece cazip finansal getirilerin yanında sermayeyi optimize etmeyi başarıyor, azınlık paylarının doğal verimsizliğini de ortadan kaldırıyoruz. Neticede bu operasyonu, uzun vadede BBVA ve hissedarları için şüphesiz çok cazip bir adım olarak görüyoruz” şeklinde devam etti.

Mission News Theme by Compete Themes.