İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yusufeli Barajı için bir ihale daha yapıldı

10 yılda milyarlar harcanan Yusufeli Barajı ve HES projesi için bir büyük ihale daha düzenlendi. Sözcü.com.tr’de yer alan habere göre kimseye duyurulmadan yapılan 619 milyon liralık ihale özel olarak davet edilen tanıdık şirketlere verildi.

2012 yılında başlayan Yusufeli Barajı ve HES için yeni bir büyük ihale daha yapıldığı ortaya çıktı. Baraj projesi kapsamındaki 39 tünelin elektrik, elektromekanik işleri için rekabete imkan sağlayan açık usul yerine kamuoyuna bildirilmeden gizli bir ihale yapıldı. 

14 Aralık’ta kimseye duyurulmadan 21-b Pazarlık usulüyle kapalı kapılar ardında düzenlenen ihale özel olarak davet edilen Kırtur Turizm ve Fora Mekatronik İş Ortaklığı’na 619 milyon 200 bin liraya verildi. 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 3 Ocak’ta imzalanan sözleşmeye göre 18 Ocak’ta başlayacak, Yusufeli Barajı Relokasyon Yolları Kapsamındaki 39 Tünelin Elektrik, Elektromekanik ve Diğer Kontrol Sistemleri Yapım İşi 150 gün sürecek ve 24 Haziran’da tamamlanacak. 

En az 26 ihale

Yusufeli Barajı ve HES projesi için bugüne kadar 3’ü dev boyutta en az 25 ihale yapıldı. 3 dev ihaleden ilki 2012 yılında 486.8 milyon TL, ikinci (ikmal) ihale 2018’de 1 milyar 428 milyon TL ve üçüncü (ikmal) ihale 2021 yılında 1.299 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tanıdık firma

Fora, geçtiğimiz yıl pandeminin en yoğun yaşandığı günlerde 27 Mart’ta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu için 152.6 milyon liralık yol ihalesiyle gündeme gelmişti.  Kapalı kapılar ardında yapılan pazarlık sonunda ihale FORA İnşaat’a verilmişti. Yine aynı firmaya 6 ay önce yine Rize’de 127.6 milyon liralık Çayeli-Kaptanpaşa yolu ihalesi yine özel davetle verilmişti. 

Adresleri aynı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketi Rize Güneysu ve Çayeli’de geçtiğimiz yıl iki ihalenin verildiği Fora İnşaat’ın merkezi, İstanbul Bulgurlu’da yer alıyor. Fora İnşaat ve ihalede iş ortaklığı yaptığı Kırtur’un da adresi Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’ndeki Alemdağ Caddesi’ndeki Masaldan İş Merkezi…