İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlginç hikayeleriyle dünyaca ünlü 10 marka logosu (Part 2)

Bir önceki 10’lar yazımızda sizler için dünyaca ünlü markaların logolarının birbirinden farklı hikayelerini paylaşmıştık. Bu yazımızda da sizler için hafızalara kazınmış bazı marka ve logoların ilginç öykülerinin ikinci listesini derledik.

Logolar, kuşkusuz markalaşma sürecinin en önemli araçlarından biri. Markanın vadettiği yaşam tarzını tek bir görselle akıllara kazıyan logolar tarih boyunca markalaşma sürecindeki önemini hiç kaybetmedi. Peki pazarlama tarihinin ikonikleşen logolarının ardındaki ilginç hikayeleri biliyor musunuz?

Dünyaca ünlü markaların az bilinen logo hikayelerini sizin için derledik…

10- APPLE

Bir dünya devi olan elektronik şirketinin logosuyla ilgili birçok şehir efsanesi dolaşıyor. Bunlardan biri de logodaki ısırılmış elmanın, Enigma şifrelerini çözen ve bilgisayarın babası sayılan dahi matematikçi Alan Turing’e atıfta bulunduğudur. Zira Turing, eşcinsel olduğu için intihara zorlanmış ve siyanürlü bir elmayı ısırarak intihar etmiştir. Zaten logonun ilk halinde gökkuşağı renkleri de var. Bir diğer iddia ise Ron Wayne tarafından Isaac Newton’un kafasına düşen elmayı imgeleyerek tasarlanması… İddiaya göre daha sonra sembolün kirazla karışmaması için ısırık detayı eklenmiş. Logo ile ilgili başka bir iddia ise kurucusu Steve Jobs’un Adem ve Havva’nın cennetten kovulmasına neden olan elmadan esinlenerek bunu tercih ettiği yönünde.

9- MERCEDES-BENZ

Alman mühendisliğinin ününe ün katan otomobil firması Mercedes-Benz’in logosu, ortadaki yıldız tarafından üç parçaya ayrılmıştır. Bu sembolle; 3 farklı alanda yani kara, hava ve denizdeki hakimiyete ve kaliteye gönderme yapılıyor.

8- NIKE

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Nike, adını aynı isimdeki Yunan zafer tanrıçası Nike’den alır. Firmanın ilk resmi çalışanı Jeff Johnson, bir gece rüyasında Yunan tanrısı Nike’yi görür. Patronu Phil Knight, ürettiği ürün için “Dimension 6” adını kullanmayı düşünürken, bu rüya markanın isminin değişmesinde etkili olur. Ünlü spor kıyafet ve ürünleri markası Nike adını alırken, logo da bir öğrenciye, sadece 35 dolara yaptırılır. Logo, soldan sağa adım adım zafere koşan bir sporcuyu tasvir etmektedir.

7- NTV

1996 yılında Cavit Çağlar tarafından kurulan, Türkiye’nin ilk haber kanalı olan NTV’nin adı Çağlar’ın eşi olan Nergis Çağlar’dan geliyor. Açılımı Nergis Televizyonu’dur.

6- BMW

Açılımı; Bayerische Motoren Werke AG (Bavyera Motor Fabrikaları) olan ünlü otomobil üreticisi BMW, ilk zamanlarında sadece uçak motoru üretiyordu. Bu sebeple logosunda mavi gökyüzüne karşı dönen bir pervane simgesine yer vermiş.

5- LEGO

Dünyanın en büyük oyuncak üreticilerinden biri olan LEGO’nun ismi, Danimarka dilinde ”İyi oyna” anlamına gelen ”Legt godt” söyleminin birleştirilmesinden türemiş. Lego kelimesi Latincede ise ”Birleştiriyorum” anlamına geliyor.

4- FERRARI

Birçok insanın rüyalarını süsleyen Ferrari araçlarının logosundaki şaha kalkmış at, ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda savaş pilotluğu yapmış olan ve İtalyanların halk kahramanı olarak kabul ettiği Francesco Barracca tarafından kullanılmış. Bu sembolü uçağının gövdesine kazıyan Barracca’nın annesi olan Kontes, firmanın yaratıcısı Enzo Ferrari’ye bu sembolü logo olarak kullanmasının ona şans getireceğini söyler ve Enzo Ferrari de bunu kabul eder. Böylece ortaya bugün çoğu insanın rüyalarını süsleyen bu logo çıkar.

3- VODAFONE

Dünyanın 30 ülkesinde GSM operatörlüğü hizmeti veren dev telekomünikasyon şirketinin ismi; voice (ses) kelimesinden gelen VO, data (veri) kelimesinden gelen DA ve phone (telefon) kelimesinden esinlenilen FONE hecelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Amblemi ise görüldüğünde global kapsamda tanınan konuşma balonunu simgeliyor.

2- MITSUBISHI

Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samurai armasından esinlenilmiş (Samurai Erdemi). Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğine işaret ediyor.

1- MICHELIN

Edouard Michelin 1984’te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce “kolları da olsa adama benzeyecek” demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. Bibendum adı verilen lastik adam böyle doğmuş.