İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlginç hikayeleriyle dünyaca ünlü 10 marka logosu (Part 1)

Dünyaca ünlü markaların her birinin logolarının birbirinden farklı hikayeleri var. Sizler için hafızalara kazınmış bazı marka ve logoların ilginç öykülerini araştırdık.

Logolar, kuşkusuz markalaşma sürecinin en önemli araçlarından biri. Markanın vadettiği yaşam tarzını tek bir görselle akıllara kazıyan logolar tarih boyunca markalaşma sürecindeki önemini hiç kaybetmedi. Peki pazarlama tarihinin ikonikleşen logolarının ardındaki ilginç hikayeleri biliyor musunuz?

Dünyaca ünlü markaların az bilinen logo hikayelerini sizin için derledik…

10- VAKKO

Kültürümüzde kalite denince akla gelen ilk giyim ve aksesuar markalarından biri olan Vakko’nun bir o kadar zarif logosu, Vitali ve Alber kardeşlerin isimlerinin baş harflerini ve Hakko soyadının “kko” kısmının birleşimiyle oluştu.

9- FENDI

Dünyaca ünlü moda markası Fendi’nin ismi İzmirli bir Levanten aileden geliyor. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu markanın kurucusu, Efendi kelimesinin başındaki E harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

8- ROLEX

Rolex logosu firmanın kurucusu Hans Wilsdorf’un yaratıcılığı sayesinde ortaya çıkmış. İsmin üzerindeki taç saat ustalığının işareti olarak logoda kendine yer bulurken, beş parmak şeklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize ediyor.

7- GOOGLE

Google, “googol” sözcüğünün üzerinde yapılan değişiklikle ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google’ın bu terimi kullanması, şirketin web’deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

6- LEVI’S

24 yaşındaki Alman göçmeni Levi Strauss, New York’tan San Fransisco’ya az miktarda tekstil ürünüyle yola çıkar. Amacı ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmaktır. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister. Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine, Levi Strauss 1873’te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.

5- SHELL

Marcus Samuel, Londra’da doğa hayranlarına deniz kabukları satmak için küçük bir dükkan açtı. 1833’teki bu gelişmeden sonra, baba, dükkanında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu, aydınlatma ve yemek pişirme için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892’de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gaz yağını Singapur ve Bangkok’a teslim etti.

4- AUDI

Amblemdeki dört yüzük araba birliği için bir araya gelip ittifak kuran dört firmayı simgeliyor. Audi ismi, firmanın eski yöneticilerinden olan mühendis August Horch tarafından verildi. Markaya kendi ismini vermeyen Horch, Latince’deki karşılığı olan Audi’yi buldu.

3- COCA-COLA

Coca Cola’nın mucidi Dr. Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhasebecisi Frank Robinson, iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşündü ve kendi el yazısıyla Coca-Cola’nın bugüne kadar değişmeden gelen logosunu yarattı. Logonun anlamı “Nefis ve Taze” olarak açıklanıyor.

2- STARBUCKS

Starbucks, yeşil kadın simgesini Yunan mitolojisindeki Siren’den alıyor. Sirenler, mitolojide denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren tehlikeli yaratıklar olarak bilinirler. Ayrıca firma ilk logosunda kadının göğüslerini görsele dahil ederken, son logolarında göğüsler saçla kapatılarak sansürlendi. Kahve zinciri Starbucks, ismini ise Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki “Starbuck” isimli karakterden esinlenerek almış.

1- LACOSTE

Firmanın isim babası olan Fransız Rene Lacoste, ünlü bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında üzerinde kendi tasarımı olan beyaz bir gömlek vardı. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupası sırasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis yüzünden Amerikan basını kendisine “timsah” lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi. Böylece ünü timsah logosuda doğmuş oldu.