Kategoriler: Borsa

Küresel piyasalar haftaya düşük iştahla başladı

ABD’de Cuma günü güçlü gelen tarım dışı istihdam verilerine karşın, daha önce Fed tarafından sıkılaşma yönünde ‘sabırlı olunacağına’ ilişkin mesajlar piyasaların erken sıkılaşma endişelerini sınırladı.

Tüm kara ve hava sınırlarını, tam aşılı yabancı ülke vatandaşlarına açmaya hazırlanan ABD’de ilk vadeli işlemlerde negatif bir tablo göründü.

Asya’da da endeksler bu sabah ekside. Japon Nikkei ve Hong Kong Hang Seng düşerken, ülkede rekor dış ticaret fazlası açıklamasının ardından Çin CSI 300 yatay.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi geçen hafta 10 baz puan düşüşle yüzde 1,45’ten kapanmıştı, bu sabah yüzde 1,46 seviyesinde. Haftayı yatay kapatan Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah yüzde 0,11 yükselişle işlem görüyor.

Erken sıkılaşma beklenmiyor

Küresel piyasalar geçen hafta Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasından çok, faiz artırımında sabırlı olacağı mesajına odaklandı. Bu nedenle ABD’de cuma günü açıklanan güçlü istihdam verileri de piyasa üzerinde “erken sıkılaştırma” endişesi yaratmadı.

Verinin ardından S&P 500 endeksi aralıksız 7. işlem gününü yükselişle kapatırken, Ağustos 2020’den bu yana en uzun haftalık yükseliş serisini de yaşadı. Endeks yüzde 0,4 yükseldi ve rekor tazeledi. S&P’de işlem gören 11 başlıca sektör grubunun 10’u yükseliş kaydetti, sağlık sektörü ise düşüş yaşayan tek grup oldu. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,6, Nasdaq 100 ise yüzde 0,1 artıdaydı.

Biden’ın altyapı planına onay

ABD Temsilciler Meclisi cuma akşamı, Başkan Biden’ın ekonomik ajandasının önemli bir bölümünü oluşturan altyapı planına onay verirken, ülkede 550 milyar dolarlık yol, köprü, toplu taşıma, temiz su, elektrik santral iyileştirmesi ve proje yatırımının da önü açılmış oldu. Paket, 206’ya karşı 228 oyla kabul edildi. 13 Cumhuriyetçi üye paketi destekledi, 6 Demokrat ise aleyhte oy kullandı.

Biden, paketi “yakında” imzalayacağını söyledi ancak kutlamalar kısa sürebilir. Çünkü Demokratlar 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama paketi üzerinde daha ciddi fikir ayrılıkları yaşıyorlar.

Söz konusu paket cuma günü oylanamamıştı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, paketin maliyetine ilişkin Kongre Bütçe Ofisi’nden (CBO) tarafsız bir değerlendirme gelene kadar oylamayı erteleme kararı alması Demokratlar içindeki “ilericileri” kızdırdı. Demokratların ılımlı kanadının bazı üyeleri, yapılan incelemede bütçe açığına etkisi olmadığının tespit edilmesi halinde paketi desteklemeyi vaat etti.

Pelosi, tasarının 25 Kasım’daki Şükran Günü’ne kadar Meclisten geçmesini beklediğini belirtti. Biden ise konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Temsilciler Meclisi’nin sosyal harcama paketini 15 Kasım haftasında geçireceğinden emin olduğunu ifade etti.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…