Kategoriler: Döviz

Merkez Bankası 3 ay sonra BOTAŞ’a döviz sattı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayına ilişkin döviz alım-satım verilerine göre BOTAŞ’a 258 milyon dolarlık satış gerçekleşti. Böylelikle BOTAŞ’a 3 ayın ardından ilk kez döviz satışı yapılmış oldu. BOTAŞ Ekim ayında LNG ihalesine çıkmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 3 ayın ardından ilk kez BOTAŞ’a Döviz satışı gerçekleştirdi.

TCMB’nin Ekim ayına ilişkin yayımladığı verilere göre BOTAŞ’a 258 milyon dolarlık satış yapıldı. Bundan önce BOTAŞ’a Haziran ayında 269 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleşmişti. Böylelikle bu yıl BOTAŞ’a yapılan döviz satışı 527 milyon dolar olarak kaydedildi.

TCMB Aralık 2014 tarihinden bu yana BOTAŞ’a döviz satışı gerçekleştiriyor. Aralık 2014’te döviz satışlarının başlamasının ardından BOTAŞ’a takip eden 4 ay boyunca 1 milyar doların üzerinde döviz satışı gerçekleşmişti.

2014’ten bu yana TCMB BOTAŞ’a toplamda 44,9 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirildi. 6 yıllık süreçte döviz satışlarının en yoğun olduğu yıl 2015 olarak kaydedildi. 2015 yılında TCMB, BOTAŞ’a 10,5 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirdi. Satışların en düşük olduğu yıl ise 2016 yılı oldu.

BOTAŞ Ekim’de LNG alımı yapmıştı

BOTAŞ, Ekim-Şubat arasında teslim edilmek üzere almayı planladığı 20 kargo LNG’nin bir kısmının alımını Ekim başında gerçekleştirmişti. Bloomberg’in haberine göre, şirket Avrupa gösterge doğalgaz fiyatından 40-50 sent primli ve Ekim-Şubat teslimatlı 20 kargo almayı planlıyordu.

Primli fiyat metreküpe çevrildiğinde alınan gazın fiyatı bin metreküp başına 1.300 doları aşıyordu.

Haberde BOTAŞ’ın tedarikçilerle kalan teslimatları garanti altına almaya ve fiyatları indirmeye çalıştığı belirtilirken, daha önce başka kurumların 80-90 sent primli alım tekliflerinin bile kabul edilmediği dile getirildi.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…