Kategoriler: DövizDünya

BAE: OPEC+ olmasaydı petrol daha da yükselirdi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei, büyük petrol ihracatçısı 23 ülkeden oluşan koalisyonun petrol fiyatlarının daha da yukarı gitmesini engellediğini söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), petrol fiyatlarının, OPEC + koalisyonu olmasaydı, daha yüksek seviyelerde olacağını kaydederek, grubun daha fazla üretim konusunda ABD’nin baskısına direneceği sinyali verdi.

BAE Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei, Dubai’de düzenlenen Afrika Petrol Haftası konferansında yaptığı açıklamada, büyük petrol ihracatçısı 23 ülkeden oluşan koalisyonun fiyatların ikiye ya da üçe katlanmasını engellediğini ve takdir edilmesi gereken bir oluşum olduğunu kaydetti.

Mazrouei, petrol piyasasının doğalgaz ve kömüre oranla çok daha sakin olduğunu söyleyerek, Suudi mevkidaşı Abdulaziz bin Salman’ın görüşüne benzer bir görüşü dile getirdi.

Mazrouei, “Eğer OPEC+ olmasaydı, doğalgaz ve kömürde olanların benzerini petrolde görebilirdik. Piyasayı dengelemek için birlikte çalışıyoruz” dedi.

Doğalgaz fiyatları Avrupa ve Asya’da bu yıl, arzın oldukça daraldığı bir ortamda, iki kattan fazla arttı ve elektrik maliyetlerinde güçlü artışlara yol açarak, Hindistan’dan Çin’e, ekonomileri vurdu.

ABD ile birlikte Japonya ve Hindistan gibi diğer tüketici ülkeler, BAE, Suudi Arabistan, Rusya ve grubun diğer üyelerine üretim artışlarını hızlandırma çağrısında bulunmuştu.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…