Gündem

Karbon seviyeleri yeniden yükselişe geçti

Araştırma grubu Global Carbon Project’in hazırladığı tahminlere göre, küresel karbondioksit kirliliği bu yıl pandemi öncesi seviyelerine geri döndü.

2021 yılı için ilk emisyon tahminleri, Çin’in tarihi kömür yakma seviyelerine geri döndüğünü gösterdi.

Araştırma grubu Global Carbon Project’in Glasgow’da gerçekleştirilmekte olan COP26 görüşmeleri için hazırladığı ilk tahminlere göre, küresel karbondioksit kirliliği bu yıl pandemi öncesi seviyelerine geri döndü.

Yeni rakamlar, on yıllardır geciktirilen iklim politikaları ve yatırımlarından kaynaklanan bu küresel sorunu açık bir şekilde gösteriyor. Ülkeler, ısınma değerlerine sınırlamalar için çağrılarda bulunan Paris Anlaşması’nda belirlenen 2050 hedefine ulaşabilmek için, her yıl emisyonları Almanya ve Suudi Arabistan’ın toplam karbon üretiminden daha büyük bir miktarda düşürmeleri gerekecek.

Fosil yakıtlarının kullanımından doğan emisyonların bu yıl yüzde 4,9 yükselişle 2020 seviyesinin üzerine çıkarak 2019 yılı seviyeleri yakınındaki 36,4 milyar ton karbondioksit seviyesine ulaştı. Emisyonlar geçen yıl, Kovid-19’dan kaynaklanan karantinalar ve dünyanın önemli kısmında ekonomik faaliyeti kısıtlayan politikalardan dolayı yüzde 5,4 düştü.

Stanford Üniversitesi’nde Yerküre sistem bilimleri profesörü ve Global Carbon Project’in başkanı Robert Jackson, “Emisyonlar lastik bant gibi tekrar sıçradı. Bu, sanki hiçbir şey değişmemiş gibi, emisyonların 2009’da yüzde 1,5 düştüğü ve ardından 2010’da tekrar yüzde 5 sıçradığı 2008’den sonra olanlarla aynı” dedi.

Fosil yakıt karbondioksit emisyonlarının yaklaşık üçte birinden sorumlu olan Çin, en büyük kirletici konumunda. Ülkenin pandemi sonrası ekonomik toparlanma çabaları, kömür tesislerinin aşırı çalışmasına yol açtı ve bu ülkenin emisyonlarının yılı 11 milyar ton ile 2019 seviyesinin yüzde 5,5 üzerinde tamamlaması bekleniyor. Dünyanın üçüncü büyüğü olan Hindistan’ın emisyonlarının ise 2019 seviyesine göre yüzde 4,4 artış göstermesi öngörülüyor.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…