Makaleler

Sınırlarını çizmezsen senin adının üstünü çizerler

Bazı insanlara karşı kendimizi yakın hissederiz, çok güzel enerjileri vardır; onları görmek bile iyi gelir bize, bizi yukarı çeker, motive ederler, onların enerjisi de bulaşır ve kendimizi çok güçlü hissederiz bu pozitif insanların yanında.

Bir de aşağı çeken grup vardır ki, onlar da sanki enerjimizi emerler, demoralize oluruz. Pesimist insanlardır onlar, her mutluluktan bir mutsuzluk çıkartmayı başarırlar, her zaman her şeyin en kötüsü onların başına gelir, sürekli şikayet ederler, acıdan beslenirler, acı onların silahıdır asla ellerinden bırakmazlar, o silahı teslim etmeyip onunla yaşayıp, çevresini duygusal sömürüleriyle aşağıya çekerler de çekerler. Mutlu olmayı bilmediklerinden yaşamı bu zannederler.

Peki biz hayatı hangi sınırda yaşıyoruz? Optimist ile pesimist arası bir yerde sıkışıp kalmışız. Haydi çıkalım şimdi oradan.

Pesimist ve negatif mizaçlı kişiler eğer arkadaşlarınız, bir tanıdığınız veya falanca ise işiniz kolay, uzak durursunuz, özel hayatınıza sokmazsınız veya tamamen arkanızı döner sorunu çözersiniz. Onun için de üzülmeyin, siz kimsenin kurtarıcısı falan değilsiniz zaten ortada kurtarılmayı isteyen de yok, onlar sizden sonra da kendini acındıracak yeni kurbanlar bulurlar, buraya kadar sorun yok fakat bu kişiler hayatınızda, arkanızı dönemeyeceğiniz bir pozisyondalar ise ne yapacağız? İşte asıl sorun burada başlıyor; mesela, çocuğunuz, kardeşiniz veya anne/babanız pesimist kişiliği taşıyorsa? O zaman ne yapacağız?

Sınır koymanın en zor olduğu yer tam da burasıdır. Özellikle karşı taraf sana ihtiyacı olduğunu söylüyorsa fakat bir yandan da seni enerjisel olarak sömürmeye devam ediyorsa…

Her zaman dik durabilmenin önemini anlatmaya çalıştım. Karşınızdaki kim olursa olsun hepimiz bireyiz, eğer duruşumuzu seçmez, sınırlarımızı çizmezsek karşı taraftan saygı beklemek çok boş  bir beklenti olarak kalacaktır.

Öz değerinizi koruyun. Kendinizi değersiz hissettirecek veya sizi aşağıya çeken bir davranış gördüğünüzde yalnız kalmamak adına sınır çizmez ve itiraz ermezseniz bu gitgide sizin kendilik değerinizin yok olmasına neden olur. Değersizleşirsiniz.

Kimse kimseyi değiştiremez, bazen kendimizi bile değiştirmek istediğimiz halde başarılı olamıyoruz. O zaman amaç karşındakini eğitmek ya da törpülemek olmamalı, eğer kendinizden memnun değilseniz, kendiniz için bu emeği harcayabilirsiniz, fakat bir başkası için asla girmemeniz gereken bir savaştır ve ilişikler savaş alanı olamayacak kadar değerlidir.

Sınırlarınızı çizebilmek için kendinizi çok iyi tanımalı ve kendinize saygı duymalısınız, siz kendinize ve hayatınıza saygı duymuyorsanız başkalarından bunu bekleyemezsiniz. Kendinizi tanımak dedim çünkü kendinize ait resmi çok iyi bilmeniz gerekir. O resme uyan ve uymayan şeyleri iyi analiz edebilmeli. Sizi rahatsız veya mutsuz edecek şeyleri bilmelisiniz.

Sınırınızı çizmez ve çok fazla değer verip yapılan her davranışa uygun olmadığı halde sessiz kalır, sizi mutsuz etse de onaylarsanız bu ilişkide sınırları koruyamadığınız anlamına gelir ve silikleşirsiniz. Siz sınır çizmezseniz bir gün gelir sizin adınızın üstünün çizildiğini görürsünüz.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…