Kategoriler: Döviz

Petrolde stok verisi kafa karıştırdı

Petrol fiyatları, toplam ham petrol stokları geçen hafta 2,32 milyon varil artarken en önemli depolama merkezlerinden olan Cushing, Oklahoma’daki tesiste stokların 3,7 milyon varil düşmesiyle geriledi.

Petrol fiyatları, ABD’de özel sektör stok verilerinin karışık bir görünüme işaret etmesiyle düştü. Küresel gösterge Brent yüzde 0,5 gerilerken Batı Teksas Petrolü yüzde 0,7 geriledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre, toplam ham petrol stokları geçen hafta 2,32 milyon varil artarken en önemli depolama merkezlerinden olan Cushing, Oklahoma’daki tesiste stoklar 3,7 milyon varil düştü.

OPEC ülkeleri gelecek hafta üretim politikalarını değerlendirmek için toplanacak. Rusya, OPEC’in üretimi günlük 400 bin varil artırma konusunda anlaşmasını bekliyor.

Blackrock CEO’su Larry Fink, ham petrolün büyük ihtimalle varil başına 100 dolara ulaşabileceğini belirtirken Goldman Sachs analistleri ise küresel petrol talebinin günlük 99 milyon varili geçtiğini ve yakın bir zamanda salgın öncesi seviye olan günlük 100 milyon varile ulaşabileceğini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin yüksek benzin fiyatları konusunda hala endişeli olduğunu ve OPEC’e basdkı yapmaya devam edeceğini söyledi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında varil başına 85,94 dolardan işlem görüyor.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında varil başına 84,06 dolar civarında bulunuyor.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…