Makaleler

Kendime not ‘Hayatı Kucakla’

Ne yaparsan yap bazen olmuyor, her şey istediğin gibi olmuyor. Seçim senin diyorlar, halbuki dayatılanı yaşamak zorunda kalıyorsun. Bazen çemberin dışında kalıyorsun, içine giremiyorsun. Emekler sonuç vermeyebiliyor.

Adaletini sorgulatıyor hayatın, sanki böyle bir şey vaat edilmiş gibi ve işte o an, o en yorgun anın, o en çaresiz, çözümsüz anın, aslında uyanış anın oluyor, o anın güzelliğini anlatamam, farkına varmanın güzelliği  doğal olarak yeni bir başlangıcın kapılarını açıyor sana, yine de giresin gelmiyor önce, anlamsız bir inatla o kapının önünde uzun uzun bekliyorsun hayatı ertelercesine ve hâlâ gözün yüzüne kapanan kapılarda, umutsuzca “acaba mı” dedirtiyor hayat sana. Zorlanıyorsun… gücünün tükendiğini hissediyorsun…tam o noktada… asla vazgeçemeyeceğini düşündüğün anda… aslında vazgeçiyorsun… farkında bile olmadan vazgeçiyorsun ve bir anda rota yeniden oluşturuluyor.

Hayat kaybettiklerine, başarısızlıklarına üzülmek için çok kısa, çabalayıp emek verdikten sonra eğer hâlâ olmuyorsa hemen ‘B‘ planını devreye sokmalı insan. Tabi bunun için bir ‘B’ planın olmalı dememe gerek var mı? Hatta bana kalırsa ‘C’ de bir kenarda hazır beklesin,  ‘B ‘ planı da seni istediğin noktaya taşımıyorsa demek ki hala bir şeyleri doğru yapmıyorsundur veya sana uygun bir konumda değilsindir. Gözden geçir yaşadıklarını, kaybettiklerine tutunma, gevşet avuçlarını bırak akıp gitmesi gereken gitsin! Yılma, yorulma, her şeyin  mükemmel olmasını ister gönül, fakat bu hiç de gerçekçi bir dilek değildir. Muhteşemi herkes sever, şartlar harikayken herkes mutlu olur, bu bir marifet değil… marifet, olanı olduğu gibi kucaklamaktır. Olanı sevmektir. Her ne oluyorsa!

Hangi yaşta olursak olalım, hepimiz hayatımızı ve kendimizi tamamlamaya uğraşıyoruz. Hiçbirimiz tamamlanmış veya olmuş değiliz. Hayat bir yoldur. Yol insanı terbiye eder ve geliştirir. Hayatımız sürekli yapım aşamasındadır. Elbette ki o yolda bir sürü yolcumuz da olacaktır. Eşimiz, annemiz, babamız, iş arkadaşlarımız, dostlarımız bu yolculukta bir süre bize eşlik edeceklerdir, bu yolculuktakiler; bazen bizi çok zorlayacak, bazen tamamlayacak, bazen de eksilmenize sebep olacaklar, önemli değil! Çünkü önemli olan hedefe varmak değil, önemli olan o yol ve o yolu kucaklayabilmek. Hayatın gerçeklerine bazen  müdahale edemiyoruz. İstediğimiz kadar para kazanamıyoruz, istediğimiz evde oturamıyoruz. İstediğimiz yerlere gidemiyoruz, belki istediğimiz maddi manevi bir çok şeye sahip olamıyoruz.

Gücümüzün ötesi sayılamayacak kadar fazla, peki ne yapalım o zaman? Kurban psikolojisine mi girelim? Kendimize mi acıyalım? ‘Zavallı ben’ (!) Canım kendim sen bunlara mı layıktın (!)

İnsanın istediklerini elde etmesi midir mutluluk yoksa elde ettiklerini sevmesi, onlara sarılması mıdır ? Hep mi kaçan balık büyük olur? Sanmam!

Sevdiklerimizle mi beraber olmalıyız ya da olmuyorsa beraber olduklarımızı sevmeyi mi öğrenmeliyiz? Odağımız gerçeğimizdir.

Duygularını yönetebilen insanlar kazanır. Önce kendi duygularımızı yönetebilmeliyiz. Kimsenin bizi düşürmesine ya da yükseltmesine izin vermemeliyiz.  Yani bir eleştiri ile düşmememiz gerektiği gibi, bir iltifatla da yükselmememiz lazım. Gerçek tek ve siz o gerçeğin zaten farkındasınız.

İllüzyonlara kapılmadan kendi gerçeğinde kalmak ve kendi gerçeğini seçmek  ve sevmek. Başkasının gerçeği senin hiçbir şeyindir.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…