Ekonomi

İhracatın artışında yerli katma değer itici güç oldu

  • Patent, faydalı model ve tasarım alanında yapılan başvurulardaki artış ile ihracat rakamlarının paralellik gösterdiğini kaydeden Dış Patent Kurucu Ortağı Tolga Çaylak, “Türkiye’nin 250 milyar dolarlara yaklaşan ihracat rakamlarındaki artışta son 10 yıldır sanayimizin yerli katma değere yaptığı yatırımların etkisi büyük” diye konuştu.
  • “Pandemi döneminin tüm etkilerine rağmen, yerli katma değer üretimi ülkemizde devam etti” diyen Dış Patent Kurucu Ortağı İhsan Karaca, “Özellikle bilişim, yazılım, makine, ilaç gibi sektörlerde ürettiğimiz yerli katma değerler ile tüm dünyada daha rekabetçi bir ülke olacağız. Cari açığın azalmasını da ancak yerli katma değer ve fikri mülkiyet sayılarımızı artırarak sağlayabiliriz” dedi.

Türkiye’deki yerli katma değer üretimini değerlendiren Çaylak, “Pandemi döneminde bile Ar-Ge’ye yapılan yatırımların ülkemizde hız kesmediğini görüyoruz. Türkiye’nin bu yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği ihracat yüzde 20’nin üzerinde artış gösterdi. Bunda yerli katma değere yapılan yatırımların etkisinin büyük olduğunu gözlemliyoruz. Yerli katma değere yatırım arttıkça ihracat da verimli bir şekilde artacak” diye konuştu.

Dış Patent Kurucu Ortağı Çaylak, “Bu çerçevede yerli patent, faydalı model ve tasarım üretimi, ekonomimizin güçlenmesi ve ihracatın artışında en önemli itici güç. İhracat verilerine baktığımızda, pandemi sürecinde bile yerli katma değer üretimine, marka geliştirmeye, Ar-Ge, tasarım ve inovasyona yapılan yatırımın durmadığını görüyoruz. Patent sayılarını değerlendirdiğimizde 2021 yılının ilk 8 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 6’lık bir büyüme söz konusu. Bu büyüme hem ülke ekonomisine hem de ihracata olumlu yansıdı” dedi.

“Pandemiye rağmen yerli patent üretimi devam etti”

Covid 19’un tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkilerinin çok güçlü hissedildiğini kaydeden Dış Patent Kurucu Ortağı İhsan Karaca da “Pandemi döneminin tüm etkilerine rağmen, yerli katma değer üretimi ülkemizde devam etti. Pandeminin başladığı Mart 2020’de bile 578 adet yerli patent başvurusu yapılırken bu yıl mart ayında ise 582 adet yerli patent başvurusu gerçekleşti. Bu istikrarlı artış ülkemizde yerli katma değer üretiminin devam ettiğinin göstergesidir” diye konuştu.

“Cari açık yerli patent ile azaltılabilir”

Fikri mülkiyetin önemine değinen Karaca, “Özellikle bilişim, yazılım, makine, ilaç gibi sektörlerde ürettiğimiz yerli katma değerler ile tüm dünyada daha rekabetçi bir ülke olacağız. Dışa bağımlılığımız azalacak. Cari açığın azalmasını da ancak yerli katma değer ve fikri mülkiyet sayılarımızı artırarak sağlayabiliriz” dedi.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…