Dünya

Roubini’den Fed tahmini

2008 finansal krizini tahmin etmesiyle bilinen ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Bloomberg’e verdiği söyleşide Fed politikaları ve stagflasyon konusunda değerlendirmelerde bulundu.

2008 finans krizinin en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen mortgage çöküşünü ön görmesiyle ünlü Nouriel Roubini, Fed’in, eğer büyüme yavaşlarsa ve piyasalarda 2018’in dördüncü çeyreğindeki gibi bir satış dalgası gelirse, para politikasını sıkılaştırmasının zorlaşacağını söyledi.

Roubini Macro Associates’in Başkan ve CEO’su Roubini, Bloomberg TV’ye yaptığı değerlendirmede, “Korkacaklar. Varlık alımlarının azaltılmasının tamamlanmasını veya faizleri artırmayı erteleyecekler” dedi.

Roubini, enflasyon hızlanırken büyümenin yavaşladığı durumu işaret eden stagflasyonun “birkaç çeyrek” daha sürmeye hazırlandığını ve ABD’nin çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin gelecek yıl yüzde 3 seviyesinin üzerinde kalacağını belirtti.

Enflasyon ekonomik büyümeye zarar veriyor

Enflasyonun, petrol, kömür ve doğalgaz maliyetlerindeki yükselişlerle birlikte artmaya devam edeceğine ilişkin endişelerin fiyat baskılarının güçlenmesine yol açtığını söyleyen Roubini, tedarik zinciri aksaklıklarının ve işgücü darlığının çekirdek ve manşet enflasyonda önemli bir artışı tetiklediğini ve aynı zamanda ekonomik büyümeye zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Goldman Sachs büyüme beklentisini düşürmüştü

Goldman Sachs Group Inc. baş ekonomisti Jan Hatzius, Pazartesi günü yaptığıdeğerlendirmede, “Bu durum merkez bankaları için çok zorlu bir ikilem halinegeliyor. Eğer büyüme yavaşlarsa, Fed güvercin tavrını bırakacak. Yavaşlayan ABD ekonomik büyümesi, Fed’in, varlık alımlarının azaltılma kararının gelecektoplantıda duyurulmasının beklenmesine rağmen, gelecek yıl muhtemelen faizartırımına gitmeyeceği anlamına geliyor” demişti.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…