Ekonomi

TÜİK’in istihdam verilerindeki oynaklık sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı işgücü istatistiklerinde sanayi ve hizmet istihdamındaki dalgalanmanın Ağustos ayında da devam ettiği görüldü. Verilere göre Temmuz’da sanayi istihdamı 284 bin azalırken, Ağustos’ta 217 bin arttı. TÜİK işgücü istatistiklerini aylık olarak açıklamaya bu yılın başında başlamıştı.

TÜİK’in istihdam verilerinde aylık seriye geçilmesinin ardından görülen yüksek oynaklık devam ediyor.

Söz konusu dalgalanmanın en fazla dikkat çektiği alan ise sanayi istihdamı oldu. Sermaye yoğun bir işkolu olmasından dolayı istihdamında görece istikrarlı seyir beklenen sanayi, bu yılın tamamında inişli çıkışlı bir görünüm sergiledi.

TÜİK verilerine göre Ağustos’ta sanayi istihdamı 217 bin kişi arttı. Bu veride önceki ay 284 bin düşüş, Haziran’da 298 bin artış gözlenmişti.

Hizmet istihdamı da dalgalanıyor

TÜİK’in açıkladığı Ağustos verisinde hizmet istihdamının 341 bin azaldığı görüldü.

Temmuz’da ise hizmet sektörü istihdamında 450 bin kişi artış yaşanmıştı. Turizmin görece canlı olduğu, açılmanın devam ettiği Ağustos’ta bu düzeyde bir istihdam düşüşü dikkat çekti.

Önceden 3 aylık ortalama veri açıklanıyordu

TÜİK bu yıla kadar istihdam verilerini 3 aylık ortalamalar olarak açıklıyordu. Ağustos dönem olarak açıklanan veri, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının ortalamasıydı.

Örneğin son üç ayın ortalamasına bakıldığında sanayi istihdamındaki artış 77 bin düzeyinde. İstihdam verileri anket yöntemiyle toplandığı için 3 aylık ortalama hata payını düşürüyordu.

TÜİK aylık seriye geçmesinin ardından örneklem sayısını yaklaşık yüzde 30 artırmasına karşın sonuçlarda daha önce gözlenmeyen yüksek dalgalanma ortaya çıktı.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…