Makaleler

Kişisel markanızı yaratın

                Gerek sosyal medya gerekse de günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz bir kavramı irdelemek istiyorum. Kişisel marka kavramı yerli-yersiz birçok mecrada kullanılır oldu. Gerçekte olması gereken yerde kullanılmayan; buna karşın kullanılmaması gereken yerde karşımıza çıkan bir kavram. Çabuk tüketme hastalığımız maalesef kişisel marka olmak kavramında da nüksetti. Ben bir nebze de olsa kişisel marka nedir ve nasıl olunabileceğinin ipuçları paylaşmak istedim.

Nedir bu kişisel marka olmak kavramı, avantajı, dezavantajı nedir?

Kişisel marka, sizde olan ancak başkaları tarafından bilinmeyen değerlerinizi, oluşabilecek fırsatlara seçenek olabilmeniz yönünde planlayan ve organize eden bir gayretin sonucudur. Marka olan kişi kalıcılığını garantiler, ün kazanır, istikrarlı ve değerli kazanç sağlar,  güven ve itimat yaratır, örnek alınır, prestij kazanır.

Girdiğiniz sosyal ortamlarda etrafınıza bakın, en çok ilgi odağı olan en çok tanınan insanlar mutlaka kişisel markasını yaratmış olan kişilerdir.

Nasıl kişisel marka olunur?

Kişisel marka olmak, kişinin içeriden dışa doğru yapacağı çalışmalarla olur. Tıpkı yumurtadan civcivin çıkması gibi. İç güçlü yönleri maksimum hale getirip, bunu dış fırsatlarla birleştireceksiniz. Böylece sizi, diğer iş adamlarından ayıran özellikleri ortaya koymuş olacaksınız.

Üç adımda kişisel marka olmanız için ipuçları vereceğim.

Adım 1:  Kendinize “Ben ne olmak istiyorum?”  diye sorun.

Bu adım en önemli adımdır. Nedeni, her şeyin planlanması bu sorunun cevabına bağlıdır. En son ne zaman bu soruyu kendinize sordunuz? Büyük bir kısmınız hatırlamayacaktır ya da hiç sormamıştır. Ne olmak istediğini bilene tüm dünya yol verir. O yüzden kendinize bu soruyu sorun. Bu soru neticesinde elde ettiğiniz bilgileri diğer adımlarda kullanmak üzere bir kağıda listeleyin. Bu listeyi hemen düşünüp yazmayın. Günlere bölün ve farklı zamanlarda düşünün.

Adım 2: Kim olduğunuzu belirleyin.

Sizi diğerlerinden farklı kılan eylemleriniz nelerdir? En güçlü ve vurgulanmaya değer yanlarınız nelerdir? Geliştirilebilir yönleriniz neler? Ne olmak istediğinizde ortaya çıkan sonuca göre zayıf olan yönleriniz neler ve bu zayıf yönleri nasıl güçlü hale getirebilirsiniz?

Adım 3: Kendinizi Konumlandırın! 

Her bireyin kendini diğerlerinden farklı kılacak özellikleri mevcuttur. Bu noktada, bizi en güçlü kılan yönlerimize vurgu yaparak yarattığımız değerlere bazı manevi anlamlar yüklemeliyiz. Bu sayede kendimize var olan pazarda bir özel konum oluşturmalıyız.  Kişisel markalaşma sürecinde sizinle ilgili her şey, markanız hakkında etrafındaki insanlara hep bir fikir vermektedir. Her bir bireysel marka yapısının içerisinde açık olma, farklı olma, anlaşılması kolay olma, orijinal olma, insanları faydasına inandırma vb. gibi yapıtaşları mutlaka olmalıdır.

Peter Montoya “ Kişisel Marka olmada asıl olan, başkaları tarafından nasıl algılandığınızı yönetmektir” diyor. Fakat bunu öyle bir yoldan yapmalısınız ki, insanlar bütün bu algıları kendileri oluşturduklarını düşünsünler. Eğer bunu doğru yapabilirseniz, karşı konulmaz bir güç elde edebilirsiniz.

Her ne olursa olsun hayatta farklı ve en ideali olmak istiyorsanız marka olmak zorundasınız. Maddi ve manevi olarak çok şey kazanabilirsiniz. Kim saygı duyulmak istemez ki? İş hayatı, yaklaşık olarak yarısını kaplıyor hayatımızın ve diğer yarısını da etkiliyor. Emekli olsanız bile üzerinize yapışıyor iş hayatındaki yeriniz. Bu sebeple hayatınızın yarısını mutlu ve başarılı olarak yaşamak istemez misiniz? Unutmayın, marka olmak kendi elinizde.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…