Ekonomi

Enflasyon beklentileri 7 yılın zirvesine yakın

Fed’in varlık alımlarını azaltmasına ilişkin tartışmalar küresel piyasaların odağında yer almaya devam ederken, enflasyon beklentilerinin 7 yılın zirvesine çıktığı gözlemleniyor.

Fed’in varlık alımlarını azaltma hakkında konuşması, 7 yılın zirvesine çıkan enflasyon beklentilerine bakıldığında anlam kazanıyor.

5y5y forward, beş yıl içinde başlayan beş yıllık zaman çerçevesi için beklenen enflasyonu ölçer. Bu uzun vadeli ölçüm olarak biliniyor ve bu ölçüm şu anda yedi yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Enflasyonu artırabilecek süregelen tedarik zinciri sorunları konusunda yeni haberler gelmeye devam ederken Batı Teksas petrolü (WTI) bugün erken saatlerde varil başına 80 doları gördü.

Kısaca, enflasyonun gelecekteki görünümü sorun olmaya devam ediyor. Bu durumda Fed tedarik zincirleri ya da petrol arzı konusunda bir şey yapamaz, ancak enflasyon beklentileri çapalanmamışsa, varlık alımlarının azaltılması ona daha fazla seçenek sağlar.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…