Döviz

Petrolde stok baskısı geri döndü

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarının art arda ikinci haftada da yükselmesiyle düşüş kaydetti.

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla bir artışın gerçekleşmesiyle Asya işlemlerinde kayıplarını sürdürdü.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında yüzde 2 düşüşle varil başına 77 dolara geriledi. ABD ham petrol stokları geçen hafta 2,35 milyon varil artarak Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisini neredeyse ikiye katladı.

Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıkladığı resmi verilere göre, ABD’de benzin stokları geçen hafta 3,3 milyon varil artarken dizelin de içerisinde bulunduğu distile edilmiş ürünlerin stoku 396 bin varil artış gösterdi. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün salı günü açıkladığı veriler de stoklarda artışa işaret ediyordu.

Avrupa’da doğal gaz fiyatları yüzde 60 artışla rekor seviyelere ulaştıktan sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in küresel enerji piyasalarını istikrara kavuşturmaya yardım etmeye hazır olduğunu söylemesi ile düşüş gösterdi.

Bloomberg’ın haberine göre, Orta Doğu’da enerji sektörüne hizmet verecek Siemens’e ait ilk merkezin açılışını yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, konuşmasında ülkenin enerji sektörünü güçlendirmek için bu sektörün yüzde 70’ini yerelleştirmeyi hedefleyen entegre ve kapsamlı bir program başlatılacağını söyledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında çarşamba günü yüzde 1,5 düşüş kaydettikten sonra yüzde 0,9 daha düşüşle varil başnıa 76,74 dolara kadar geriledi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,5 düşüşle varil başına 80,67 dolara indi.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…