Borsa

Küresel piyasalarda borç tavanı umudu

ABD’de Cumhuriyetçiler ve Demokratların borç tavanının uzatılması konusunda uzlaşmaya vardığına ilişkin haber akışı küresel piyasalardaki risk iştahı üzerinde de pozitif etki yarattı.

Bu sabah Asya Borsaları ABD’de borç tavanına ilişkin geçici de çözüme dair umutların artması ve ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’in sanal ortamda bir araya gelmeyi değerlendirdikleri yönündeki haberlerle yükseliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1’in üzerinde yükselirken, Hong Kong Hang Seng teknoloji endeksi öncülüğünde yüzde 2’nin üzerinde artışta.

Asya’daki artışlar Çarşamba günkü güçlü Wall Street kapanışlarını takip ediyor. Çarşamba günü S&P 500 yüzde 0,41, Nasdaq 100 yüzde 0,63 yükselişle günü tamamladı.

ABD vadeli endeksleri bu sabah artıda.

Morgan Stanley ABD Hisseleri Baş Stratejisti Mike Wilson’a göre S&P bilanço sezonu, piyasalardaki enflasyon kaygılarının etkisini gidermede fazla katkı sağlayamayacak.

Teknoloji hisseleri öncülüğünde yüzde 10-yüzde 20 düzeltme bekleyen Wilson, “Bize göre kar tahminleri fazla yüksek” dedi.

JPMorgan CIO’su Bob Michele de enflasyon endişelerinin Fed’i faiz artırımı konusunda aceleci davranmaya yöneltmesinden korktuğunu belirtti.

Yatırımcılar bir yandan Cuma günü ABD’de açıklanacak Eylül istihdam verilerini beklerken; enflasyon kaygılarının sürmesiyle tahvil fiyatlarında düşüş, getirilerde artış sürüyor.

Haftaya yüzde 1,46’dan başlayan ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,54’e yükselmiş durumda. Bloomberg Dolar Endeksi iki günlük yükselişin ardından bu sabah yatay.

ABD’nin borç tavanında uzlaşı işaretleri

ABD hükümetinin borçlanma üst limitine ulaşmasına sayılı günler kala, kapanmayı önleyebilecek önemli bir gelişme yaşandı.

Borçlanma tavanının yükseltilmesi ya da askıya alınması konusunda bir süredir Demokratlar ile Cumhuriyetçiler arasında sağlanamayan uzlaşı, ABD Senatosu Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın teklifi ile kısmen de olsa ufukta gözükmeye başladı.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…