Gündem

İstanbul’daki arkeolojik kazı çalışmasında önemli kalıntılar bulundu

Yaklaşık 1 yıldan bu yana devam eden İstanbul Zeytinburnu’ndaki kazı çalışmalarında çok önemli kalıntılara rastlandı. İlk kez bir sandık mezarın çıkarıldığı çalışmalarla ilgili İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy açıklama yaptı.

Arkeolojik derinliği nedeniyle dünyaya ün salmış bölgelerden biri olan Zeytinburnu Kazlıçeşmede’de yaklaşık 1 yıldan bu yana devam eden kazı çalışmaları sonucunda çok önemli kalıntılar ele geçirildi. Osmanlı’nın son döneminde inşa edilen ve askeri hastane olarak kullanılan bina son 25 yıl boyunca Zeytinburnu Belediye Başkanlığı binası olarak da hizmet verdi. Zeytinburnu Belediyesi tarafından 2019 yılında restorasyonu yapılmaya başlanan tarihi binanın otoparkının altında kazıda ilk defa sandık mezar ve değerli eşyalar bulundu. Yapılan kazı çalışmalarında lahitin içinde M.S. 5’inci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen 1 kadın 1 erkek iskeleti birlikte bulundu. Ayrıca bir de mezar odası denilebilecek mermerle çevrili yapının içerisinde bir insana ait bir iskelet daha bulundu.

İlk defa bulundu

Arkeolojik kazılarda ilk defa sandık mezar, lahit, değerli eşyalar ve eski bir yapı temeline ulaşıldı. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Rahmi Asal ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ortaya çıkarılan yeni arkeolojik yapılarla ilgili yaptıkları açıklamada kazı çalışmalarının devam edeceğini ve çalışmaların yapıldığı alanda bulunan kalıntıları sergilemek amacıyla çok katmanlı bir müze inşa edileceğini söylediler. Müzenin ne zaman biteceği ise çalışmalar neticesinde belli olacak.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…