Makaleler

Yaşını bilmeseydin kaç yaşında olurdun?

Farz edin ki hafıza kaybına uğradınız kayboldunuz kendiniz hakkında sorulan sorular cevapsız. Ne bir isim var aklınızda, ne de yaşınızı biliyorsunuz ve size soruyorlar “kaç yaşındasın?” diye. Haydi bakalım şimdi gözlerini kapat ve hissettiğini söyle, gerçekten kaç yaşındasın?  Eğer gerçek yaşının çok altında bir yaş söylüyorsa kalbin çok şanslısın, o zaman “ah bu aklımla şu yaşımda olsaydım” dilekleri gerçek olmak üzere, hadi bu aklınla o yaşında ne yapardın hemen yap o zaman. Mesela ben bu yıl tekrar üniversite sınavına girdim, üçüncü üniversitem olacak  neden mi? Çünkü ben bir gün “ah şimdiki aklım olsaydı okulun tadını çıkartırdım gerçekten öğrenmek için okurdum derslerimi” derken yakaladım kendimi ve hemen harekete geçtim ve oldu. Şimdi her gün düzenli ders yapıyorum hem de kitapların tek kelimesini pas geçmeden üstünde düşünerek, anlayarak keyif alarak.

Ne için geç olabilir ki? Eğer hala nefes alıyorsan ve sağlığın izin  veriyorsa. Hala vakit varsa neden değerlendirmeyelim?

Yaş nedir diye sözlüğe baktığımızda bize;var oluştan, doğuştan bu yana geçen ve yıl birimiyle ölçülen zaman.” diye bir tanıma rastladım. Sonra aklıma Selçuk Yöntem’in bir röportajı geldi o röportajda yaş için;  “bu dünya da kaybolmamak için yapılan numaralandırma” dedi etkileyici idi.

Ben kendi numaramı çok seviyorum, bana kattığı her gün için minnettarım. Yaşattığı her acı için minnettarım yaşamasaydım bu günkü lezzetim olmazdı, başarısızlıklarım için minnettarım hayatı öğrettiler bana, her zaman kazanamayacağımı biliyorum artık.

Kaybetmeyi öğrendim geri çekilmeyi, içim avaz avaz itiraz ederken kabulü öğrendim. Kıymet bilmeyi öğretti sahip olduğum sayı  bana, sahip olduğum maddi ama en çok manevi kıymetleri fark ettirdi. Fakat bazı şeylerin telafisi olmadığını da öğretti; mesela hayattayken değerini anlayamadığım babam gibi. Gidince doldurulamayan boşluklar olduğunu öğrendim. Bir dilek hakkım olsa o hakkımı; babama bir kez daha sımsıkı sarılmak ve konuşmak için kullanırdım diye düşündürttü. Sonra uyandırdı sanal gerçeklerden, o zaman ne duruyorsun şu an var olanlar için yap aynı şeyi dedi.

Çevremdeki herkes benim için eşsiz ve çok kıymetli kısaca zaman sevmeyi öğretiyor insana, ayırt etmeden her şeyi sevmeyi.

Şimdi söyle bana kaç yaşındasın? Bırak kağıdın üstünde yazanı hissettiğin lazım bize. Ve şimdi o hissettiğin yaşın hakkını verelim mi? Güzelliklerle dolduralım mı? İçine bolca sevgi katalım mı? Haydi söyle bana ne duruyorsun?

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…