Dünya

Biden banka yöneticileriyle görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden borç tavanını artırmamanın yıkıcı sonuçlarını görüşmek için en büyük bankalarının yöneticilerini Beyaz Saray’a davet etti.

Konuya yakın 3 kaynak, Joe Biden’in bugün borç tavanını görüşmek üzere büyük bankaların üst düzey yöneticileriyle görüşeceğini açıkladı.

Bank of America CEO’su Brian Moynihan ve JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon’ın yanı sıra bazı büyük finansal kurumların yöneticilerinin de katılımcılar arasında yer alacağı belirtildi. Toplantının gündem maddesi borç limitini aşmanın oluşturacağı mali tehlike olacak.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Beyaz Saray Danışmanı Cedric L. Richmond, Citibank, Nasdaq bileşik endeksi yöneticileri, Intel ve AARP’nin de bugün gerçekleşecek toplantıda yer alması bekleniyor.

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçiler geçen hafta borç tavanını Aralık 2022’ye kadar askıya alacak ve kamu harcamalarının 30 Eylül’den sonra da devam etmesini sağlayacak düzenlemeyi bloke etmişti. Hazine Bakanı Yellen 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltme çağrısında bulunmuştu.

Bir Beyaz Saray yetkilisi konuya dair açıklama yaparak “toplantıya katılacak bu yöneticiler Amerika’nın en büyük şirketlerinden bazılarını temsil ediyor ve ülkenin temerrüde düşmesinin ekonomi için yıkıcı olacağını biliyor” ifadelerini kullandı.

En son İçerik

Merkez Bankası’ndan piyasaya müdahale

Döviz kurundaki aşırı oynaklık sonrası Merkez Bankası'ndan piyasaya müdahale geldi. Konuyla ilgili Merkez Bankası açıklama…

Çalışanını enflasyona ezdirmeyen 10 şirket

Yüksek enflasyon karşısında çalışanlarını korumak için kolları sıvayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı…

İstanbul’da enflasyon zirvede

İstanbul'da perakende fiyatlar kasım ayında aylık bazda yüzde 4,71, yıllık bazda yüzde 24,05 artış kaydetti.…

Marketlerden poşete zam isteği

Zincir marketlerin poşet fiyatlarına yüzde 100 artış istediği belirtildi. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve…

Merkez Bankası kayıp paranın nereye gittiğini açıkladı

Merkez Bankası rezervlerinde yer alan 128 milyar doların nereye harcandığına yönelik kalem açıklaması yapılmamıştı. Konuya…

COP26 + karbon ve su ayak izi + atık yönetimi

Merhaba Sevgili Dostlarım,Bildiğiniz gibi “2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı” yaygın olarak kullanılan adıyla COP26;…