Sektörler

Otomotiv pazarı Eylül’de yüzde 37 daraldı

Otomotiv pazarı Eylül’de geçen yıla göre yüzde 36,9 daralırken 10 yıllık Eylül ayı ortalamalarına göre yüzde 8,3 daraldı.

Otomotiv Distribütörler Derneği’nin Eylül ayı raporuna göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı Eylül’de geçen yıla göre yüzde 36,9 azaldı. Otomobil pazarı 10 yıllık Eylül ayı ortalama satışlarına göre yüzde 7,2 düşüş kaydederken hafif ticari araç pazar aynı ortalama satışlara göre yüzde 11,6 azaldı. Çip krizinin de yaşanan düşüşte ana sebeplerden biri olduğu belirtiliyor.

ODD, pazarın 825 bin ile 875 bin arasında bir büyüklüğe ulaşmasını beklerken 2022’de ise 850 bin ile 900 bin arasında bir pazar büyüklüğü öngörüyor.

Ocak-Eylül döneminde 1.560 elektrikli araç satıldı

Ocak-Eylül döneminde otomobil pazarının yüzde 86’sını vergi oranları düşük A, B ve C segmentlerindeki araçların oluşturduğunu belirten ODD, tüm satışların yüzde 54’üne tekabül eden 238 bin 644 adet ile C segmenti otomobillerin satışlarda en büyük paya sahip olduğunu belirtti.

Ocak-Eylül döneminde sadece 1.560 elektrikli araç satılırken 287 bin 288 adet benzinli, 87 bin 415 adet dizel ve 36 bin 824 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti. Elektrikli araçların payı tüm satışlar içerisinde yüzde 0,4 olurken benzinli araçların payı yüzde 66,1 oldu.

Borusan elektrikli araç satışlarının payını 2030’da yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyor

Borusan, yurt dışından elektrikli otomobil ithalatı için HSBC’den 3 yıl vadeli 45 milyon euro tutarında kredi temin etti. Şirket, 2030 yılına kadar Türkiye otomobil satışları içerisinde elektrikli araç satış oranlarını yüzde 15’e çıkarmayı hedefliyor.

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, BMW ve MINI markalarının toplam satışları içerisindeki elektrikli oranını yüzde 75, Jaguar ve Land Rover markalarının ise yüzde 70’e çıkarmak üzere stratejiler belirlediklerini söyledi.

Tiftik, “Temin ettiğimiz yeşil finansmanla müşterilerimizin bu otomobillere erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Otomotiv distribütörlüğü alanında bir ilk olan Yeşil Finansman kredisinin sağlanmasında iş birliği yaptığımız başta HSBC Türkiye olmak üzere tüm paydaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…