10'lar

Dünyanın en zengin ikinci 10 ailesi (Part 2)

Bir önceki 10’lar yazımızda Forbes dergisince yapılan araştırmalara göre, dünyanın en zengin 30 ailesinin ilk 10 listesini paylaşmıştık. Bu yazımızda da sizler için listenin ikinci 10 sırasını derledik.

Söz konusu ailelerin zengin olmalarına yardımcı olan şeyler arasında telif hakları, uluslararası finansın öncüleri olmaları, perakende şirketleri, medya holdingleri, tarımsal işletmeler, teknoloji devi şirketleri ve hatta şeker üretmeleri bulunuyor. Sahip oldukları nice şey üzerinden kazandıkları tam 1,1 trilyon dolarlık bir servete sahipler.

Bu 30 aileden sadece birisi bir kadın tarafından yönetilmektedir. Ailelerin ikisi zenginliğini siyaset ve ayrıcalıklı kaynaklara erişimi sayesinde ve biri de iki milyondan daha fazla insana iş vermesine borçludur. Her bir ailenin en az 22 milyar dolar serveti bulunuyor ancak en zengin iki ailenin her birinin en az 1 trilyon dolardan daha fazla serveti var.

O halde gelin dünyanın en zengin ailelerini hep birlikte tanıyalım. Yazımızda hem bu ailelere hem de ailelerimizin net varlık değerleri ile servetlerinin kaynağını oluşturan işletme veya kuruluşlara yer vereceğiz.

10- Pritzker Ailesi, Amerika

Tahmini net değer: 33,5 milyar dolar

A.N. Pritzker ve oğulları Jay, Donald ve Robert, ailenin bugünkü servetini Hyatt Otel zincirini kurmanın yanı sıra Marmon Group gibi holdinglere yatırım yaparak yarattılar. Bugün, aile serveti 11’i milyarder olan 13 aile üyesine dağıtılıyor. 2000’li yılları büyük oranda servet yönetimi konusunda tartışmakla geçiren aile, çareyi servetlerini paylaştırmakta buldu.

9- Cox Ailesi, Amerika

Tahmini net değer: 33,6 milyar dolar

Cox Enterprises, telekomünikasyon (Cox Communications), gazeteler ve radyo istasyonları (Cox Media Group) ve otomotiv sektörü de dahil olmak üzere farklı pek çok sektörde faaliyet göstermiş bir şirket grubudur. Şirket, yaklaşık 20 milyar dolarlık bir gelire sahiptir. Aile serveti, şirketin kurucusu James Cox’un beş torunu arasında paylaşılmaktadır.

8- Kwok Ailesi, Çin

Tahmini net değer: 34 milyar dolar

Sun Hung Kai Properties, 1970’li yıllardan bu yana Hong Kong’daki en büyük gayrimenkul geliştiricisi şirketlerden biri olmuştur. Şirket yönetimi, üçüncü kardeş Walter Kwok ile yıllar boyu süren ihtilafların ardından Thomas ve Raymond Kwok’a kalmıştır.

7- Mulliez Ailesi, Fransa

Tahmini Net Değer: 37,5 milyar dolar

Mulliez ailesi “Fransa’nın Walmart’ı” olarak anılan Auchan’ın, yani Avrupa’nın en büyük süpermarket zincirlerinden birinin sahibidir. Aile holding şirketi Association Familiale Mulliez’in yanı sıra bir ev dekorasyon zinciri olan Leroy Merlin şirketi ile spor malzemeleri perakendecisi Decathlon’nun kontrolü de bu ailenin elindedir.

6- Albrecht Ailesi, Amerika

Tahmini net değer: 38,8 milyar dolar

Theo ve Karl Albrecht, indirimli süpermarket Aldi’nin kurucusu iki kardeştir. Şirketin bugün, 10.000’den fazla mağazası vardır. Theo zamanında Amerikan marketlerinden Trader Joe’s şirketine de yatırım yapmış ve onu 350’den fazla mağazaya sahip olan bir market zincirine dönüştürmüştür. Zincir, halen daha Albrecht ailesine aittir.

5- Boehringer ve Von Baumbach Ailesi, Almanya

Tahmini Net Değer: 42,2 milyar dolar

Boehringer ile Von Baumbach aileleri 130 yıldan fazla süredir faaliyet göstermekte olan Alman ilaç firması Boehringer Ingelheim’ı yönetmektedir.

4- Quandt Ailesi, Almanya

Tahmini Net Değer: 42,7 milyar dolar

Almanya’nın en zengin ailesi olarak bilinen Quandt ailesi, servetini büyük oranda lüks araç üreticisi BMW’deki yaklaşık % 50 oranındaki hissesi sayesinde oluşturmuştur. Ailenin bir Alman lojistik şirketi olan Logwin ile güvenlik yazılımı şirketi Gemalto’da da hisseleri mevcuttur.

3- Bettencourt Ailesi, Fransa

Tahmini Net Değer: 42.8 milyar dolar

1909 yılında Fransız – Alman kimyager Eugene Schueller benzersiz bir saç boyası formülü geliştirdi. O zamanlarda da Paris dünyanın moda başkenti olduğundan Eugene, zengin Parisliler ve kuaför salonları gibi doğal bir pazar buldu ve sonucunda da kozmetik devlerinden biri olan L’Oréal S.A kuruldu. Kızı Liliane, babasının ve kocası Andre Bettencourt’un ölümünden sonra şirketin kontrolünü eline aldı. 2016 yılı itibariyle Liliane Bettencourt dünyanın en zengin kadını olarak bilinmektedir.

2- Ambani Ailesi, Hindistan

Tahmini Net Değer: 43,3 milyar dolar

Ambani ailesi, bugünkü zenginliğini sahip olduğu Reliance Industries isimli holding şirketine borçludur. Dünyanın en büyük petrol arıtma kompleksine sahip holdingi olan Reliance Industries Hindistan’da yer almaktadır. Perakende ve telekomünikasyon da dahil olmak üzere ülke genelindeki çoğu işletmenin sahibi bu ailedir.

Şirketin CEO’su Mukesh Ambani, Mumbai’de 27 katlı, 400.000 metrekarelik özel tasarım bir malikanede yaşamaktadır.

1- Cargill – MacMillan Ailesi, Amerika

Tahmini Net Değer: 45 milyar dolar

Koch Industries firmasından daha değerli olan tek özel şirket 1865 yılında William Wallace Cargill tarafından kurulan Cargill Inc’dir. Şirketin yüzde sekseni Cargill-MacMillan ailesine aittir. Aile 14 milyarder çıkartması ile bilinmektedir ve bu rakam dünyadaki diğer ailelere kıyasla en yüksek rakamdır.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…