Sektörel

Cumhurbaşkanı’nın tütün ve otomotivde vergi belirleme yetkisi genişliyor

AK Parti grubunun TBMM’ye sunduğu teklife göre, Cumhurbaşkanının otomotiv ve tütün mamullerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) matrahlarının alt ve üst sınırlarını 1 katına kadar artırma yetkisi 3 kata çıkarılıyor. 

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle Cumhurbaşkanı’nın tütün mamülleri ve otomotiv sektöründe özel tüketim vergisi oranlarını belirleme yetkisi genişliyor.

Bloomberg’in haberine göre teklifle, Cumhurbaşkanının bu alanlardaki ÖTV matrahlarının alt ve üst sınırlarını 1 katına kadar artırma yetkisi 3 kata çıkarılıyor.

Düzenlemenin gerekçesinde, “sağlığa zararlı tütün mamulleri ile mücadelede etkinliğin artırılması ile otomotiv sektöründe oluşabilecek fiyat dalgalanmalarına uygun vergilemenin sağlanabilmesini teminen ve ihtiyaçlara göre hızlı-esnek karar alınabilmesi amacıyla” bu kararın alındığı ifade edildi.

Tarımsal destek alanlar gelir vergisinden muaf tutulacak

Teklifle ayrıca yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olanlar ve tarımsal destek alanlar gelir vergisinden muaf tutulacak.

Bir diğer düzenlemeyle varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bunu izleyen beş yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve KKDF istisnası sürekli hale getiriliyor. Söz konusu şirketlere tanınan banka ve sigorta muameleleri vergisine ilişkin istisna kaldırılıyor.

Gerekçede düzenlemenin yaklaşık 850 bin mükellef grubunu ilgilendirdiği belirtildi. Teklifle sosyal medya fenomenleri hasılat bazında vergilendirilecek. Yeni yatırım teşvik belgesi alanlara vergi indirimi uygulanacak.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…