Makaleler

Almanya’yla yeni ilişkiler ağı başlamalı

Almanya’da seçimlerden sonra, iki büyük parti seçim yarışını çok az bir farkla tamamladılar. Sosyal Demokratlar yüzde 25,7’lik bir oy oranına sahip olurken, Hristiyan Demokratlar yüzde 24,1’de kaldılar.

Almanya’da seçimlerden sonra üç koalisyon senaryosu ortaya çıktı

Şimdi üç olanak var. Ya Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlarla koalisyon hükümetini kuracak, veyahut Hristiyan Demokratlar bu koalisyonu Sosyal Demokratların yerini gerçekleştirecekler. Üçüncü olanak ise iki büyük parti olan SPD ve CDU-CSU’nun bir araya gelerek büyük koalisyonu oluşturmaları. Aralık sonuna kadar bu tartışmalar sonuçlanacak. Büyük ihtimal Almanya yeniden büyük koalisyon hükümetiyle yönetilecek. Buna göre Sosyal Demokrat adayı  Olaf Scholz Başbakan olurken, Hristiyan Demokratların Genel Başkanı Armin Laschet Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak.

Türk-Alman ilişkilerini neler bekliyor?

Hangi hükümet Almanya’da kurulursa kurulsun, Türkiye’nin Almanya ile diyaloğa geçmesi şart. Angela Merkel’le başta büyük sorunlar yaşayan Tayyip Erdoğan, son yıllarda iki tarafında belirli adımlar atmasıyla, sorun çıkarmadan ilişkileri sürdürdüler. Buna karşılık Türkiye’nin herhangi bir sorununu da Angela Merkel çözmedi. Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesi konusunda buna en fazla karşı çıkan Almanya ve Angela Merkel olmuştu. Şimdi Almanya’nın atacağı ilk adım, Türkiye’nin Gümrük Birliği’ni iyileştirilmesine yönelik olacak.

Türkiye’den Almanya göç devam ediyor

Daha sonra Almanya, Türkiye’den belirli branşlarda işçi alımını hızlandırdı. Bunların başında sağlık personeli, daha sonra gastronomi personeli geliyor. Sağlık personelinde son iki yılda 7 bin Türk doktor Almanya’ya göç etti. Hasta bakıcı olarak Almanya’da bakım evlerine giden hemşirelerin sayısı da 14 bini buldu. Gastronomi de tam sayılar ortaya çıkmadı ama sayıları 40 bini bulan gastronomi kuruluşları, Türkiye’den artık aşçı getirme şansına sahipler. Bunun da hızlanacağından hareket edebiliriz. Şimdi Almanya belirli branşlarda Türkiye’den işçi alımına başlayabilir. Buna göre serbest dolaşım hakkı Türkler için geçerli olmasa da belirli branşlarda bu hızlanabilir.

Türkiye’nin de Almanya’ya yönelik Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliğinde özellikle son yıllarda tekrar gündeme gelen Avrupa Ordusu’nda somut adımlar atabileceğini Almanlara iletebilir. Karşılıklı işbirliği çerçevesinde Almanya Ortadoğu ve Kafkaslardaki etkenliğini veya daha da geliştirmek istediği etkili politikasını ancak Türkiye’nin katkısıyla gerçekleştirebilir. Bu açıdan iki ülkede çok kazançlı çıkarlar.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…