Dünya

‘Agresif para politikalarını koruyacağız’

Japonya Merkez Bankası (BOJ) başkanı Kuroda Haruhiko BoJ’un “agresif para politikalarını” koruyacağını söyledi.

BoJ Başkanı Kuroda, Avrupa Merkez Bankası’nın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen çevrim içi forumda, Japonya ekonomisine yönelik görüşlerini paylaştı.

Kuroda, Japonya ekonomisinin, koronavirüs salgını öncesi döneme bu yıl sonu ya da 2022 başlarında geri dönebileceği tahmininde bulundu.

Kuroda, “Yeni hükümet, hangi tür mali politikaları takip ederse etsin, BoJ olarak, yüzde 2 fiyat istikrarı hedefine bir an önce ulaşılması için agresif parasal politikalarımızı koruyacağız.” dedi.

“Direktiflerimiz bu yönde ve değişmesi muhtemel değil” diyen Kuroda, BoJ ve hükümetin hem kendi rollerini korumaları hem de iş birliği yapmalarının faydalarına dikkati çekti.

Kuroda, “BoJ düşük faiz oranlarını kontrol altında tutarken, Japon hükümeti harcamalarını büyük ölçüde genişletti. Bunun sonucunda bazı pozitif sinerji etkileri ya da karma etkileri olabiliyor.” dedi.

​​​​​​​Kişida, 4 Ekim’de, Liberal Demokrat Parti (LDP) ve koalisyon ortağı Komeito’nun hakimiyetindeki Temsilciler Meclisi (Şuugiin) oturumunda, Japonya’nın yeni başbakanı ilan edilecek

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…