Döviz

Dolardaki yükseliş gelişen ülke tahvillerini zorluyor

Dolardaki yükseliş hareketi gelişen ülkelerin dolar cinsi tahvilleri üzerinde de baskı yaratıyor. Eylül ayında gelişen ülkelerin bu türden varlıkları yüzde 1,6 düştü. Böylelikle pandemi sürecinin en sert düşüşü yaşandı.

Yükselen dolar halihazırda birçok sorunla mücadele eden gelişen ülke tahvilleri için zorlukları artırıyor.

Bloomberg endekslerine göre, gelişen ekonomilerin dolar tahvillerindeki kayıpları, Fed’den gelen şahin yorumların daha sıkı bir para politikasını işaret etmesi ile birlikte bu ay yüzde 1,6’ya yükseldi. MSCI gelişen piyasa kurları endeksi Eylül ayında şimdiye dek yaklaşık yüzde 1 düşerek, pandeminin geçen yılın Mart ayında piyasaları sarsmasından bu yana en büyük aylık kaybına yöneldi.

Evergrande de önemli risk kaynağı

Gelişen piyasalar için diğer bir sorun Çin’den gelen haber akışı oldu. Çinli emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group’un olası temerrüdüne ilişkin endişeler Asya’da yatırımcıların zorlayan unsurların başında geldi.

Bloomberg’in haberine göre bu dönemde hedge yoluyla korunmamış borçlular, daha büyük çaplı bir borç servisi maliyetleri yanında, refinansman ihtiyacı duyduklarında daha yüksek fonlama maliyetleri ile karşı karşıya kalıyor

Sorun, dolar tahvil ihraç eden daha zayıf Çinli şirketler için daha da ağırlaşıyor. Çin’in finans kuruluşlarından hızla soğuyan konut piyasasına istikrar kazandırmak için yerel yönetimlere yardımcı olmalarını istemesi, yetkililerin Evergrande’nin borç krizinden endişe duyduğunun diğer bir işareti olarak görülüyor.

Bloomberg endekslerine göre, yatırım yapılabilir seviyenin altında kredi notuna sahip Çinli dolar tahvillerinin faiz ortalaması bu hafta 2012’den bu yana ilk kez yüzde 15’in üzerine çıktı.

Asyalı yatırım yapılabilir seviye altı tahvil faizleri Çarşamba günü yüzde 10,5’e çıkarak Nisan 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu, yüzde 4 seviyesindeki ABD’li muadillerinin iki katından daha yüksek bir seviyeyi işaret ediyor.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…