Etkili iletişim ve bunun yollarını, önemini öğreten bir çok eğitim yazı mevcut, iletişim demek hayat demektir ve iletişim sorununu çözmüş insan hayata 1/0 önde başlıyor demektir. Hep bu bağlamda düşündük fakat dinleme kısmını atladık. Kendinize sorun; çevrenizde gerçekten sizi dinlediğini hissettiğiniz kaç kişi var? Bir önceki yazımda dinlemenin eğitimle ilgisi olduğundan bahsetmiştim fakat bu her eğitimli insanların dinlemeyi bildiği anlamına gelmiyor. Mesela Doktora gittiğinizde kaç kere göz göze iletişim kurabiliyorsunuz dikkat ettiniz mi? O arada ya bilgisayarında, ya telefonda ya da önündeki evraklarda olmuyor mu? En sık karşılaştığımız cümlede “anlatın siz, dinliyorum ben” cümlesi..gerçekten mi?

    Demek ki sadece eğitimli olmak dinlemeyi bildiğimiz anlamına gelmiyor. Bu konunun üzerine eğilmek lazım zira farkında değiliz.

    Elinde televizyon kumandası gözü tv de anlat ya vallahi dinliyorumla, elinde telefon başkası ile mesajlaşarak ya da gelen mesajları okuyarak iletişim kurmanız veya karşınızdakini anlamanız mümkün değil.Saygılı bir davranış mı? Asla değil aksine çok da çirkin.

    Dinlemek, kişilerin doğuştan sahip ol­dukları bir yetenek olarak kabul edilir. İşte bu noktada, dinlemenin genel­likle duymak olarak algılandığı görülür. Oysa duyma, dinleme eyleminin başlangıç aşamasıdır. Çünkü dinleme sözcüklerin ve anlatılmak istenenin anlaşılmasını içerir. Dinleme, sözlü ve sözsüz mesajları seçmek, onlarla ilgilenmek, onları anlamlandırmak, hatırlamak ve onlara karşılık vermekten oluşan bir süreç­tir.

    Bu bağlamda, “Duyma” ve “Dinleme” kavramları birbirinden farklı anlamlara sa­hiptir. Duyma, dinleyicinin, ses akımının içinden dil unsurlarını ayırt ede­bilme, ve sesbilgisel ve dilbilgisel bilgileri doğrultusunda bu unsurları bir­birine birleştirip, cümleyi anlama yeteneğidir. Dinleme ise, dinleyicinin, daha önce söylenilenlerle bir sonra söylenilen cümle arasında bağlantı kurma ve iletişim içindeki işlevini anlama yeteneğidir. Diğer bir ifadeyle, dinleyicilerin işitsel ve görsel yeteneklerini içeren dinleme, bir algı ve dikkat etkinliğidir.

    İletişimde etkinlik sağlamak amacıyla, yazma, okuma, konuşma, görsel okuryazarlık becerilerine önem verilmesi­ne karşın dinleme becerisi genellikle göz ardı edilir.

    Dinleme konusunda birçok yanlış anlama bulunmaktadır. Bunlardan biri, dinlemenin oldukça kolay olması ve çok az bir enerji gerektirmesidir. Genel olarak dinleme, konuşan kişinin konuşmasını bitirene kadar sessiz kalmayı, konu hakkında bir düşünce üretmeksizin beklemeyi gerektirir. Ancak etkili bir dinleme, dinleyicinin de katılımını gerek­tirdiği için enerji harcanmasını gerektiren aktif bir eylemdir.

    Dinlemenin en büyük düşmanı da savunuculuktur, dinlemede etkinliğin bozulmasına neden olur. Savunucu davra­nışın temel nedeni duygusal bir kapana yakalanmaktır. Savunu­cu dinleyici konuşan kişinin kendisiyle ilgili bir atak yapacağını dü­şünür ve tüm dikkatini bu atağa göre düzenlediği için etkili bir dinlemeye kendini kapatır. Kadın/erkek ilişkileri ve yaşadıkları birbirini anlamama sorunun temelinde bu yatıyor olabilir mi? dinleme, tehdit içeren mesajlardan bir kaçış ve tutarsız mesajlara karşı sa­vunma tepkilerinden oluşan bir süreç haline gelir. Dinleyici sa­vunucu bir tutum içerisinde dinlediği zaman, dinleme zamanını ko­nuşan kişinin söylediklerini çürütmeye yönelik düşünceler ve argümanlar üretmekle harcar. Savunucu bir dinleyici kaçınmak ve seçmek olmak üzere iki türlü savunma stratejisi kullanır. Kaçınmak, kötü düşüncele­ri duymaktan kaçmaktır. Seçmek ise, konuşan kişinin söylediklerine seçici bir dikkat gösterme, seçici olarak algılama ve seçici olarak anımsamayı beraberinde getirir. Seçici dikkat ve algıla­ma sadece dinleyicinin ilgisini yönelttiği belirli şeylerin duyulmasıdır.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…