Gündem

Scooter kullanımına yeni kurallar getirildi

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişi tarafından kullanılan elektrikli scooter’lara UKOME tarafından İstanbul’a özel yeni kurallar getirildi. Yeni kurallara göre yasaklara uymayanlara kolluk kuvvetlerinin ceza kesme yetkisi bulunuyor.

Son dönemde yollarda sıkça gördüğümüz elektrikli scooter’lar pandemiyle birlikte alternatif bir ulaşım aracı haline geldi. Genellikle kaldırımlarda bağlı bulunan ve mobil uygulamalar üzerinden kiralanan elektronik scooter’lara her yaştan insanın ilgisi var.

Trafik cezalarının önü açıldı

Kısa mesafelerde avantaj sunan elektrikli scooter’ları bireysel kullanım için satın alan da çok. Hal böyle olunca elektrikli scooter’lar Karayolları Trafik Kanunu’na bile eklendi. Yani trafik kurallarını ihlal eden elektrikli scooter kullanıcılarına trafik cezası uygulanabilmesinin önü açıldı.

Hız sınırı

Posta’dan Hülya Çaylak’ın haberine göre; geçtiğimiz nisan ayında ise elektrikli scooter yönetmeliği yayımlandı. Bu düzenlemeye göre; artık neredeyse her yerde karşılaştığımız elektrikli scooter’ların azami hız sınırının 25 kilometre/saat olması gerekiyor.

Kurallara uyulmuyor

Yine yönetmeliğe göre, 16 yaşından küçükler elektrikli scooter kullanamazken, tek elle scooter kullanımına da izin verilmiyor. En önemlisi ise bir scooter’a iki kişinin binmesi yasak. Ancak maalesef yasağa rağmen bu kurallara uyulmadığı görülüyor.

İstanbul’a özel kurallar getirildi

Scooter kullanımı özellikle İstanbul’da yaygın. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) de geçtiğimiz ağustosta İstanbul’da scooter kullanımına yönelik yeni bir düzenleme yaptı. Buna göre; elektrikli scooter’ları 15 yaşından küçüklerin kiralaması yasaklanırken, 25 kilometre (km) olan hız sınırı da 15 km’ye çekildi. Elektrikli Scooter’ların tramvay ve metrobüs yollarını kullanması da yine yeni düzenlemeyle engellendi.

Ceza kesilebilir

İlk zamanlarda daha çok sahil kenarlarında gezinti amaçlı kullanılan scooter’lar, son dönemlerde yol kenarlarında ve trafikte de yaygınlaştı. Trafik polislerinin ve jandarmanın yani kolluk kuvvetlerinin yasaya uymayanlara ceza kesme yetkisi var ama scooter kullanan vatandaşların çoğu bu konudaki düzenlemeden haberdar değil. Bu da kullanım kurallarına uymamalarına neden oluyor.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…