Makaleler

Günümüzde Dede Korkut

Bugün herhangi bir basit konu veya uzmanlık gerektiren konuda olsa çoğumuzun söyleyeceği birkaç cümlesi vardır sanırım. Öyle değil mi?

Geçenlerde bir seminer esnasında şöyle bir cümle kulağıma geldi;

‘Dede Korkut’un torunlarıyız ne de olsa. Anlatacak hikâyemiz her zaman var’.

Empatik dinleyince bakış açısına hak vermemek elde değildi. Ama cevap arayan iki soru ortaya çıkmıştı.

  1. Çok konuşan mı yoksa çok dinleyen mi?
  2. Dede Korkut kadar bilge miyiz?

Bugün etkili iletişim ile ilgili çoğu kaynakta ulaşabileceğiniz ortak bilgidir; 1 dakikadan fazla kendimizden bahsettiğimiz konularda dinleyicilerin büyük bir bölümünün ilgisi kaybolur. İlgiyi kaybetmemize rağmen kazancımız dopaminden gelir. Dopamin duygu ve eylemlerimizde etkili bir hormon gibi tanımlansa da bazen bize verdiği mutluluk ile kontrolü kaybedebiliyoruz. Kendimiz ile ilgili tecrübeleri anlatmak, bilgi vermek iyi hissetmemizi sağlar ve bu bazen insanların sürekli konuşmasına kaynak olur.

Bugün televizyonda herhangi bir kanalda gündem, spor, açık oturum programlarını açtığınızda konukların konuşma içeriklerinin yüzde 50’den fazlası kendileri veya ait oldukları gruplara ilişkin cümlelerden oluştuğunu görebilirsiniz. Belki siyasal iletişimde sürekli ben diyerek konuşmak geçmiş yıllarda kampanyalara olumlu sonuçlar doğurmuş olabilir ancak bugün bu mecrada bile çok konuşup az dinleyenler güç kaybetmektedir.

Şu an bulunduğunuz alanda aniden çok yüksek gürültü sesi veya iş makinası veya müzik amfi sisteminden patlayan bir sese benzer tiz bir ses çıktığını düşünmenizi istesem, yapacağınız ilk hareket nedir? Ben ani tepki ile kulaklarımı kapatırım diye düşündüm. Birçoğunuz belki de bana eşlik eder. Aslında temel mesele kulaklarımızı kontrol edebildiğimiz gibi konuşmalarımızı da kontrol edip ne zaman susmamız gerektiğini bilmektir.

Bugün takım koçluğu çalışmalarında, toplantı masalarında sessiz gözlem yapmamız başta sponsorlar tarafından anlaşılmasa da devam eden uygulamalarda alınan aksiyonlar sonrası sessiz konuşabilmenin iletişimde ne kadar önemli olduğu ortaya çıkan faydalar ile anlaşılmaktadır.

Yine satış ve tahsilat üzerine eğitim verdiğim işletme çalışanları dışarıdan izlediğimde müşteriden daha fazla konuştuklarını görüyorum. Müşteri ile yapılacak konuşma içerisinde verilebilecek tüm bilgiler konuşmanın başında arka arkaya verilmekte tabir-i caizse tüm cephane aynı anda harcanmakta.

Tüm bunlar en doğrusu böyledir başlığı altında insanlara öğretilmiş veya rol model alınmış olsa da genellikle alt sistemde gelişmesi gereken konular;

  1. Hedef odaklı iletişim
  2. Konuşma öncesi hazırlık
  3. Konuşma pratiği ve uygulama
  4. Eğitim eksikliğidir.

Sessizlik, bazen hepimizin istediği ilgiyi yaratabilir. İster iş hayatı ister bir toplantı isterseniz gündelik bir konuşma içinde olun. Etkili iletişim ve ikna için ne zaman susup, ne zaman konuşmamız gerektiği konusunda daha iyi olmamız gerektiği kesinliktir.

Tabi ki bir Dede Korkut değilseniz.

Sessizlik, içinde mükemmel şeylerin bir araya gelip şekillendiği biricik elementtir.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…