Ekonomi

Hazine: Cari harcamalardaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Kamu Maliyesi Raporunda bu yıl büyümenin yüzde 9 olacağı öngörüldü. Raporda ayrıca cari harcamalardaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığının Kamu Maliyesi Raporu’na göre, dış talebin büyümeyi önemli ölçüde desteklemesi beklenen bu yıl, büyüme kompozisyonunun dengeli bir görünüm arz etmesi ve yıl genelinde yüzde 9 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bakanlığın yılın ikinci çeyreğine ilişkin “Kamu Maliyesi Raporu”nda, 2020 yılında koronavirüs salgını nedeniyle daralan küresel ekonominin, 2021 yılında yüzde 6 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Bu yıl güçlenen ekonomik aktivitenin, artan emtia fiyatları, salgına bağlı olağandışı gelişmeler ve geçici arz-talep uyumsuzluklarının etkisiyle küresel enflasyonun artış gösterdiğine işaret edilen raporda, salgın döneminde ekonomik aktivitedeki zayıflama ve artan kamu harcamaları nedeniyle küresel bütçe açığı ve kamu borç stokunda artış yaşandığı bildirildi.

Ekonomik aktivitedeki güçlenme ve hızlanan aşılamaya rağmen salgının yeni varyantlarına ilişkin endişelerin varlığının küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklerin sürmesine neden olduğu belirtilerek, salgının etkisiyle geçen yılın ikinci çeyreğinde daralan Türkiye ekonomisinin son 4 çeyrektir pozitif büyüme kaydettiği anımsatıldı.

Güçlü yatırımlar, özel tüketim ve dış talebin desteğiyle bu yılın ilk çeyreğinde büyümenin yıllık yüzde 7,2 seviyesinde gerçekleştiği vurgulanan raporda, şunlar kaydedildi:

“Yılın ikinci çeyreğinde, güçlü iç ve dış talebin katkısının yanı sıra düşük bazın etkisiyle ekonomik büyüme yıllık yüzde 21,7 artış göstermiştir. Öncü göstergeler ekonomide büyüme eğiliminin sürdüğüne işaret etmektedir. Dış talebin büyümeyi önemli ölçüde desteklemesi beklenen 2021 yılında, büyüme kompozisyonunun dengeli bir görünüm arz etmesi ve büyümenin yıl genelinde yüzde 9 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülmektedir. Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında istihdam kayıpları yaşanırken 2021 yılında ekonomik aktivitedeki canlanmayla beraber iş gücü piyasası olumlu bir görünüm sergilemektedir. Gıda ve temel mal fiyatlarındaki artışların yanı sıra başta petrol olmak üzere küresel emtia fiyatlarındaki yüksek seyir 2021 yılında enflasyonist baskıları artırmıştır.”

“Cari harcamalardaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek”

Kamu maliyesi politikalarında mali disiplinin kararlılıkla devam ettiği, bütçe açığını azaltacak tedbirler uygulandığı belirtilen raporda, “Bu kapsamda 2021 yılı bütçe açığı/GSYH hedefi yüzde 4,3’ten yüzde 3,5’e güncellenmiştir. 2021 yılının ilk yarısında merkezi yönetim bütçesi, istihdam ve üretim başta olmak üzere reel ekonomiyi ve mükellefleri desteklemek amacıyla vergilere ilişkin alınan salgın tedbirlerine ve salgınla mücadele kapsamında yapılan harcamalara rağmen yıl sonu tahmini ile uyumlu olacak şekilde güçlü bir performans göstermiştir. Ekonomideki normalleşme sürecinin önümüzdeki dönemde devam etmesi sonucunda vergi gelirlerinin bütçe gelir hedeflerinin üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. ” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Ekonomi Reform Programı’nın hayata geçirilmesi, uygulanan ve uygulanacak tedbirler ile özellikle cari harcamalardaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilen raporda, gelecek dönemde salgının öngörülenin aksine etkisini sürdürmesi halinde ise ihtiyaç duyulan tüm alanlara yönelik desteklerin devam edeceği bildirildi.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…