10'lar

Dünyanın en zengin ilk 10 ailesi (Part 1)

Dünyanın en zengin aileleri belli oldu. ABD’de Demokratların lüks vergisi çalışmalarına ilişkin hazırlıkları sürerken, Forbes dergisince yapılan araştırmalara göre 72 ülkede toplam 9,1 trilyon dolar değerinde bir servetin sahibi olan tam 2.208 milyarder kişi var.

Peki, ya dünyanın en zengin aileleri?

Sizin için dünyanın en zengin 30 ailesini araştırdık. Söz konusu ailelerin zengin olmalarına yardımcı olan şeyler arasında telif hakları, uluslararası finansın öncüleri olmaları, perakende şirketleri, medya holdingleri, tarımsal işletmeler, teknoloji devi şirketleri ve hatta şeker üretmeleri bulunuyor. Sahip oldukları nice şey üzerinden kazandıkları tam 1,1 trilyon dolarlık bir servete sahipler.

Bu 30 aileden sadece birisi bir kadın tarafından yönetilmektedir. Ailelerin ikisi zenginliğini siyaset ve ayrıcalıklı kaynaklara erişimi sayesinde ve biri de iki milyondan daha fazla insana iş vermesine borçludur. Her bir ailenin en az 22 milyar dolar serveti bulunuyor ancak en zengin iki ailenin her birinin en az 1 trilyon dolardan daha fazla serveti var.

O halde gelin dünyanın en zengin ailelerini hep birlikte tanıyalım. Yazımızda hem bu ailelere hem de ailelerimizin net varlık değerleri ile servetlerinin kaynağını oluşturan işletme veya kuruluşlara yer vereceğiz.

İşte dünyanın en zengin ilk 10 ailesi…

10- Wertheimer Ailesi

Net Değer: 45,6 milyar dolar

Servet Kaynağı: Chanel

Wertheimer aile servetinin hikayesi,  Pierre Wertheimer’ın tasarımcı Coco Chanel’e fon desteğinde bulunduğu 1920’lerin Paris’ine kadar uzanmaktadır. Pierre Wertheimer’ın torunları,  yani Alain ve Gerard Wertheimer kardeşler,  bugün Chanel’i yönetmekte olup daha geçtiğimiz yıl şirket kanalıyla 9.6 milyar dolar değerinde bir gelir elde etmeyi başarmışlardır.

Forbes’a göre, ailenin Fransa ve Napa Vadisi’nde üzüm bağları da var. Aynı zamanda, safkan at yetiştirip yarışlar için hazırlıyorlar.

9- Dumas Ailesi

Net Değer: 49,2 milyar dolar

Servet Kaynağı: Hermès

Lüksün simgesi addedilen Hermès markası, Dumas aile servetinin temelini oluşturmaktadır. Bu lüks hanedanlığının kökenleri ise Thierry Hermes’in soylu kişilere özel binicilik takımları yarattığı için 1800’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Şirket, ancak kırk yılı aşkın bir sürenin sonunda Paris’te kök salmayı başarmıştır.

1970’lere gelindiğinde ise Jean-Louis Dumas şirket başarısına küresel bir boyut kazandırmıştır. Bugün şirketin sanat müdürlüğünü Pierre-Alexis Dumas, şirket başkanlığını ise Axel Dumas üstlenmiştir.

8- Van Damme, de Spoelberch ve de Mevius Aileleri

Net Değer: 54,1 milyar dolar

Servet Kaynağı: Anheuser-Busch InBev(AB InBEV)

Van Damme, de Spoelberch ve de Mevius adındaki bu üç Belçikalı ailenin kurdukları bira şirketi Anheuser-Busch InBev sayesinde 54 milyar doları aşan bir servete sahip oldukları iddia ediliyor. Şirketin ortak küresel marka gelirinin ise 2017 yılıyla kıyaslandığında yaklaşık % 17 oranında büyüdüğü söyleniyor.

7- Slim Ailesi, Meksika

Tahmini Net Değer: 77.1 milyar dolar

2016 yılında Forbes Dergisinin yaptığı en zengin insanlar listesinde Carlos Slim Helu dördüncü sıradaydı. 2010 ve 2013 yılları arasında ise birinci sıra kendisinindi. Slim, Meksika Menkul Kıymetler Borsası’nın özkaynak değerinin yaklaşık % 40’ını kontrol eden çok uluslu bir şirket olan Grupo Carso’yu kurdu. İmparatorluğunu oğullarının yardımıyla yönetiyor. Servetinin büyük bir bölümünü hükümet yanlısı politikalarıyla elde ettiği bilinmektedir.

6- Mars Ailesi, Amerika

Tahmini Net Değer: 80 milyar dolar

Mars ailesi servetinin büyük bir çoğunluğunu şeker üzerinden kazanmaktadır. Mars Inc adlı özel şirket dünyanın en büyük şeker firmasıdır ve 1911 yılından beri raflara çikolata sağlamaktadır. Şirketi kuran Franklin Mars idi ancak oğlu Forrest, Mars Bar ve M&Ms ürünlerini de ekleyerek firmanın bugünkü halini almasına neden oldu.

5- Arnault Ailesi, Fransa

Tahmini Net Değer: 80.7 milyar dolar

Bir diğer zengin Fransız ailesi Moet Hennessy Louis Vuitton, LVMH veya Christian Dior gibi lüks markalarla bilinen Arnaultlardır. Ailenin reisi Bernard Jean Etienne Arnault hala LVMH firmasının başkanı ve CEO’su konumundadır. Antoine ve Delphine adındaki iki çocuğu da şirket içerisinde aktif olarak çalışmaktadır.

4- Koch Ailesi, Amerika

Tahmini Net Değer: 89 milyar dolar

Koch Industries, dünyanın en büyük ikinci özel şirketidir. Petrol, emlak, yerelleştirme, emtia ticareti, kimya, finans, gübre ve ev eşyaları üzerine odaklanan çok uluslu bir holdingdir. Fred C. Koch şirketi 1940 yılında bir petrol rafinerisi işletmek için kurdu ancak Charles ve David adlı oğulları şirketin büyümesine neden olurken, 1983 yılında Bill ve Frederick adlı torunları işi devraldı ve büyümeye devam ettiler.

3- Walton Ailesi, Amerika

Tahmini Net Değer: 152 milyar dolar

Sam Walton, ailenin perakende alışveriş imparatorluğunu nispeten kısa bir süre önce kurdu. 1940’ların sonlarından, 1950’li yılların başına kadar çeşitli mağaza bayilikleri aldı. 1962 yılının Temmuz ayında Walton, ilk Walmart mağazasını Arkansas Rogers’da açtı ve adını Walmart İndirim Şehri koydu. 2016 yılı itibariyle mağaza Wal-Mart şirketi altında faaliyet göstermektedir. Walton, daha büyük kentsel rekabetten kaçınarak ve küçük kasabalara odaklanarak sektörde devrim yarattı. Dağıtım, seçim ve tedarikçi sözleşmelerinde ustalaştı. 6 varisi şirketin hisselerinin %54’üne sahiptir. Şirket 2015 yılındaki rakamlara göre işe aldığı 2.1 milyon çalışan ile hükümetle bağlantısı olmayan dünyanın en büyük  özel şirketi olarak bilinmektedir.

2- Saud Hanesi, Suudi Arabistan

Tahmini Net Değer: 1.4 trilyon dolar

El-Saud ailesi 1700’lerden itibaren, 1932 yılında modern hükümet kurulana kadar mutlak yetkiyle Suudi Arabistan’ı yönetti. 2016 yılı itibariyle El-Saud ailesine Kral Salman bin Abdülaziz el Saud liderlik etmektedir. El-Saud ailesinin zenginliğinin büyük bir çoğunluğu Suudi Arabistan’ın petrol rezervleri üzerindeki kontrolünden gelmektedir.

1- Rothschild Ailesi, Almanya

Tahmini Net Değer: 350 milyar(kayıtlı varlıklar) – 2 trilyon dolar(iddia)

Rothschild ismi 1700’lü yılların sonlarından başlayarak uluslararası bankacılıkla anılmaktadır. Asıl aile reisi olan Mayer Rothschild, Alman kraliyet ailesinin tercih ettiği bir asistan ve maliye müdürüydü. Konumunu Alman aristokrasisi için bir bankacılık işi geliştirme vaadiyle yükseltti. Sahip olduğu beş çocuğu reşit olduktan sonra, onları yerel bankacılık işlemlerini yönetmeleri için Frankfurt, Londra, Napoli, Paris ve Viyana’ya gönderdi. Bu andan itibaren yüzyıllar boyunca sürecek olan bir mali imparatorluk gelişmeye başlamış oldu.

Asil soydan gelmemeleri ve özel iş faaliyetlerinden ötürü Rothschildler finansal tarihçilerin hayal güçlerini zorladılar ve komplo teorisyenlerine ise her daim konuşacak bir şeyler verdiler. Pek çok torun arasından sahip oldukları çeşitli varlıkları takip etmek ve doğrulamak oldukça zorlu ancak yine de inanılmaz derecede zenginler. Ailenin sloganı ise, “Concordia Integritas Industria”, Türkçesi ise “Uyum, Dürüstlük, Sektör” anlamına gelmektedir.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…