Makaleler

AB’nin yeni lideri seçiliyor

Şimdi, bu başlık “nereden çıktı?” diye soracak olursanız, evet,  Almanya’da bu pazar günü yapılacak seçimlerde yeni başbakan belirlenecek. Buna göre Almanya’da 20’ye yakın parti seçimlere katılıyor. Üç parti oldukça iddialı. Hristiyan Demokratlar, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, başbakan adaylarına güveniyorlar.

Son kamuoyu araştırmalarına bakarsanız, özellikle geçtiğimiz hafta sonu televizyonda yapılan düellodan sonra, “kim öne çıktı?” diye olayları irdelerseniz, öne çıkan adayın, Sosyal Demokratların Başbakan Adayı Olaf Scholz olduğunu göreceksiniz. Scholz, beklenmedik bir çıkış yaptı. Sosyal Demokratların en silik politikacılarından biri olan Olaf Scholz, başbakanlığa doğru gidiyor.

Laschet henüz kaybetmiş değil

Armin Laschet son günlerde atağa geçti. Özellikle Lübeck’te yapılan soru-cevapta halkın sorularına çok akıllıca cevaplar veren Laschet’in son günlerde atılım yapması, seçime son beş gün kala çok etkili oldu. Almanya’daki seçmenlerin yüzde 35’nin oylarını sandığa gidecekleri zaman belirleyeceği düşünülüyor. Böylece, şimdiye kadar yapılan araştırmalar demek ki  yüzde 65’lik bir kitleyi kapsıyor. Bu nedenle yüzde 35’lik kitlenin bu pazar kime oy vereceği daha belli değil.

Dünyanın gözü bu seçimlerde olacak

Yalnız Avrupa Birliği değil, ABD, Birleşik Krallık, Rusya ve Çin gibi ülkeler de bu seçimlere önem veriyorlar. Almanya’nın yeni Başbakanı’nın kim olacağı ve nasıl bir hükümetin kurulacağı bu ülkeler için de çok önemli. Bu seçimlere önem veren ülkelerden birisi de Türkiye olması lazım. Maalesef Türkiye’nin gündeminde Almanya’daki seçimler fazla yer almıyor. Ana akım televizyonlarda yalnızca birkaç haber kanalı bu seçimlere değiniyor, fakat derinlemesine analizler yok.

Türk-Alman ilişkilerinde yeni bir dönem mi başlıyor?

Armin Laschet Hristiyan Demokratların adayı olarak Başbakan olursa, Türkiye ile ilişkilere önem vereceğini ve yeni bir başlangıç yapacağını söylüyor. Bu hakikaten gerek Türkiye için, gerek Almanya için çok önemli bir konu. Almanya’nın Türkiye’ye ihtiyacı var, Türkiye’nin de Almanya’ya ihtiyacı var. Almanya, Kafkaslarda ve Ortadoğu’da etkili olmak isteyen ve belirli ölçüde söz sahibi olan bir ülke. Almanya, Türkiye ile ilişkilerini geliştirirse Kafkaslar ve Ortadoğu’da daha etkili bir ülke olur. Türkiye için ise Almanya en fazla turist aldığımız, 3,3 milyon insanımızın yaşadığı bir ülke. İhracat ve ithalatımızda, enerji ithalatımızı parantez içine alacak olursak, Almanya ile ikili ticaretimiz her geçen gün artıyor. 

Almanya’da 1,4 milyon Türk seçmen bulunuyor

10 gün Almanya’da seçim atmosferini inceledim. Seçim heyecanının sokaktaki insanlarda olmadığını görüyorsunuz. Acaba son 4-5 gün kala bu heyecan artar mı, artarsa kimin lehine olur? Beklememizde yarar var. Almanya’da yaşayan 3,3 milyon Türk kökenlinin, takriben 1,4 milyonu aynı zamanda Alman vatandaşı. 1,4 milyon seçmen niteliğindeki Türk kökenli Almanlar kimleri destekleyecek? Bunların da bilinmesinde yarar var. Almanya’da bu konuda ciddi bir kamuoyu araştırması yok, fakat Almanya’da bu araştırmaları yapan kişilerle konuştuğunuz zaman bu seçimlerde ilk defa ibrenin Hristiyan Demokrat Aday Armin Laschet’e döndüğü görülüyor. 48 Almanyalı etken Türk Armin Laschet’i destekliyor. Bakalım bu destekler, 1999-2004 yılları arasında Almanya’da Başbakanlık yapan SPD’li Gerhard Schröder’de olduğu gibi Hristiyan Demokratların adayı Armin Laschet’i başbakanlığa taşıyacak mı? Bunu göreceğiz.

Önümüzdeki hafta yeni seçilecek olan başbakan Olaf Scholz veya Armin Laschet, Türkiye politikasına ağırlık vermesi gereken politikacılar. Bizim için de gerek hükümet, gerek ana muhalefet Almanya’daki gelişmelere ciddi bir şekilde eğilmesi lazım. Artık lüzumsuz konularla Türkiye’nin gündemini meşgul etmek yerine nitelikli bir dış politika oluşturup, uygulamanın zamanı geldi de geçiyor. 

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…