Gündem

Yoksulluk sınırı 1837 TL arttı

Açıklanan Kamu-Ar verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı eylülde 39 lira artarak 3 bin 628 lira olurken yoksulluk sınırı ise 12 bin 469 liraya kadar yükseldi. Bir yılda açlık sınırında 679 liralık, yoksulluk sınırında ise 1.837 liralık artış yaşandı.

Başta gıda, enerji, ulaştırma ve barınma gibi harcama kalemlerine yapılan zamlar nedeniyle bir türlü kontrol edilemeyen enflasyon, dar ve sabit gelirli vatandaşların açlık ve yoksulluk riskini giderek artırıyor.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 3 bin 628 liraya çıktığı eylül ayında, gıda dışı gereksinimler için yapılması gereken harcamanın 8 bin 841 lira olduğunu, yoksulluk sınırının ise 12 bin 469 liraya yükseldiğini duyurdu.

Gıda ihtiyacını karşılamak güçleşti

Buna göre, açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre 39 TL artarken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 33 lira ve yoksulluk sınırı da 72 lira arttı. Ocak-eylül döneminde ise açlık sınırı 482 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 800 lira arttı. Gıda dışı harcamalarda son bir yılda ise 1.158 liralık artış yaşandı.

Yoksulluk sınırı da yılın ilk dokuz aylık döneminde toplam 1.282 liralık artışla 12 bin 469 lira oldu. Yoksulluk sınırındaki son bir yıllık artış ise 1.837 TL’yi buldu.

Süt, yumurta ve et ürünlerinin fiyatlarında zirve

Ankara’da en fazla alışveriş yapılan pazar ve marketlerden derlenen fiyatlara göre, et-balık-yumurta için eylülde harcanması gereken tutar, bir önceki aya göre 3 lira artarken, son bir yılda ise 144 lira artarak 1.041 liraya çıktı. Süt, yoğurt ve peynir için yapılması gereken harcama ise, yılın ilk dokuz aylık döneminde 213 lira ve geçen yılın eylül ayına göre ise 198 lira artarak 877 liraya yükseldi. Meyve için harcanması gereken para eylülde 2 lira daha artarak 364 lira olurken son dokuz ayda 82 liralık, son bir yılda 90 liralık artış yaşandı. Eylülde 510 liraya yükselen ekmek, un ve makarna için yapılması gereken harcama son bir ayda 40 lira, son bir yıllık dönemde ise 116 lira arttı. Diğer yandan, gıda dışı harcamalarda ise durum şöyle: Eylülde barınma (kira dahil) harcamalar 1.900 liraya yükseldi. Ev eşyası harcamaları 1.038 lira, sağlık harcamaları 402 lira oldu.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…