Gündem

Bill Gates temiz enerji için 1 milyar dolar topladı

Bill Gates tarafından 2016’da kurulan Breakthrough Enerji, Microsoft, BlackRock, Bank of America ve ArcelorMittal’ın da aralarında olduğu şirketlerden yatırım aldı. Washington merkezli firma elde edilen sermayenin sıfır karbon ekonomisini desteklemek için kullanılacağını duyurdu.

Bill Gates’in şirketi Breakthrough Enerji temiz enerji gelişiminin finanse edilmesi için ABD’li 7 büyük şirketten yüz milyonlarca dolarlık bağış topladığını duyurdu.

Gates’in kâr amacı gütmeyen şirketi Microsoft, BlackRock, Bank of America, Boston Consulting Group’un da aralarında olduğu firmalardan toplam 1 milyar doların üzerinde bağış topladı.

Şirket, bağışların bu yıl başında kurulan ve sıfır karbon ekonomisini destekleyen “Breakthrough Energy Catalyst” projesinin fonlanması için kullanılacağını açıkladı.

Microsoft’un kurucusu Gates konu hakkında yaptığı açıklamada “iklim felaketini önlemek için yeni bir sanayi devrimi şart. Sıfır emisyon hedefine ulaşmak için gereken teknolojinin yarısı bile mevcut değil. Catalyst projesinin bunu değiştirmesini ve temiz gelecek için etkili bir yol sağlamasını umuyoruz” ifadelerine yer verdi.

BlackRock’ın Breakthrough Enerji’ye 5 yılda 100 milyon dolar bağışlayacağı, Microsoft, American Airlines ve ArcelorMittal’in de aynı miktarda taahhütte bulunduğu belirtildi.

BlackRock CEO’su Larry Fink sıfır emisyon hedefinin her bireyin sorumluluğu olduğunu ve küresel enerji dönüşümünün 40 trilyon dolar maliyeti olacağını bildirerek “Catalyst ile ortaklığımız doğrultusunda 5 yıl boyunca temiz enerji çözümleri için yatırım yapacağız” diye konuştu.

İklim kriziyle mücadele eden tek milyarder Gates değil. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos 10 milyar dolarlık fon kurarken Tesla CEO’su Elon Musk da ‘karbon yakalama’ teknolojisi için 100 milyon dolarlık bağış sözü vermişti.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…