Ekonomi

Airbus, uçan taksi CityAirbusı tanıttı

Dünyanın en büyük havacılık şirketlerinden biri olan Airbus, Kentsel Hava Taşımacılığı (Urban Air Mobility-UAM) pazarına sunduğu uçan taksi modeli CityAirbus modelinin gelecek versiyonunu tanıttı.

Airbus tarafından düenlenen “Sürdürülebilir Havacılığa Öncülük” konulu zirvede yeni CityAirbus modeli tanıtıldı. 

Yeni CityAirbus NextGen elektrikle çalışan sekiz adet pervane, sabit kanatlar, V şeklinde kuyruk ile donatılmış ve sıfır emisyonlu bir uçan taksi. 

Airbus Helicopters CEO’su Bruno Even, “Çevresel ve sosyal kaygıları ele alırken kentsel hava taşımacılığının şehirlere sürdürülebilir bir şekilde entegre edildiği tamamen yeni bir pazar yaratma arayışındayız. Airbus, asıl zorlukların araç teknolojisi ve iş modelleri ile olduğu kadar kentsel entegrasyon, toplumun kabulü ve otomatik hava trafik yönetimi ile ilgili olduğu kanaatinde. Topluma güvenli, sürdürülebilir ve tam entegre bir hizmet sunmak için tüm yetenek ve uzmanlıkları bir araya getiriyoruz” dedi.

Otonom uçuşla 4 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan araç, 80 kilometre menzil ve 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. 

Kent içinde alacağı görevler için ses seviyesinin önemine dikkat çekişlen uçak, uçuş sırasında 65 desibel ve iniş sırasında 70 desibel altında ses sahip. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre Vahana ve CityAirbus modelleri toplamda 242 uçuş ve yer testi gerçekleştirdi ve yaklaşık 1.000 km uçtular.

CityAirbus NextGen modelinin ise ilk uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…