Borsa

Küresel piyasalarda gözler Fed toplantısında

Küresel piyasalarda gündemin ilk sırasında Fed’in faiz kararı yer alıyor. Faizi sıfıra yakın seviyede tutmasına kesin gözle bakılan Fed’in varlık alım programında azaltıma bu yılın sonlarında başlaması sinyalini vermesi bekleniyor. Bu toplantıda ayrıca Fed üyelerinin ekonomik tahminleri de yer alacak.

Evergrande açıklaması ve Çin MB’nin likidite operasyonu ile Asya’da kayıplar ılımlı seviyede kalırken Fed öncesi ABD vadelileri hafif hareketler sergiliyor.

Şanghay Bileşik ılımlı kayıp yaşarken, Japon Topix ise Japonya Merkez Bankası’nın faizi eksi yüzde 0,1’de, 10 yıl devlet tahvili getiri hedefini yaklaşık yüzde 0’da tutmasının ardından yüzde 1’e yakın ekside. S&P 500 vadelileri yüzde 0,1 yükselişte.

Bloomberg Dolar Endeksi yatay, 1154 seviyesinde. Petrol yükselişini ikinci güne taşırken Brent kasım kontratı yüzde 1 yükselişle 75 dolar üzerinde. Demir cevheri vadelileri yükselse de 100 doların altında kalmayı sürdürüyor. Altının onsu yüzde 0,2 yükselişle 1.777 dolardan alıcı buluyor.

Tüm dikkatler Fed kararında

Salı günü toplanan Federal Açık Piyasa Komitesi bu akşam 21:00’de faiz kararını duyuracak.

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısı düzenleyecek.

Faizi sıfıra yakın seviyede tutmasına kesin gözle bakılan Fed’in varlık alım programında azaltıma bu yılın sonlarında başlaması sinyalini vermesi bekleniyor.

Bu toplantıda ayrıca Fed üyelerinin ekonomik tahminleri de yer alacak. Haziran ayında yayımlanan tahminlerde 18 üyeden yedisinin 2022’de faiz artışı öngördüğü görülmüştü.

Özellikle enflasyon tahminlerinde olası bir artışla birlikte 2022’de faiz artışı öngören üye sayısının artması olasılıklar dahilinde görülüyor.

Eski bir Fed ekonomisti olan Cornerstone Macro LLC Kurucu Ortağı Roberto Perli, tapering tarafında sözlü yönlendirmenin iyi yapılması sebebiyle sürpriz beklenmediğini, buna karşın ‘dot plot’ tahminlerinde belirsizliğin daha yüksek olduğunu vurguladı.

En son İçerik

Dönmez: Yer altı doğal gaz depolarımızın 4’te 3’ünü doldurduk

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Yer altı doğal gaz depolarımızın 4'te 3'ünü doldurduk.…

Rusya’dan güçlü faiz artışı

Rusya Merkez Bankası politika faizinde beklentilerin üzerinde bir artışa imza attı. Banka politika faizini yüzde…

İnstagram’da en çok takipçiye sahip 10 Türk üniversitesi

Üniversitelerin sosyal medya hesapları mevcut öğrencileri ve aday öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde takip edilmekte.…

AB uzun bir aradan sonra “ılımlı” Türkiye raporunu açıkladı

Türkiye’nin ekonomik krizden hızlı bir şekilde çıktığını belirten raporda ekonominin işleyişiyle ilgili ciddi endişelerin devam…

HSBC dolar tahminini yükseltti

HSBC yıl sonu dolar/TL tahminini 8,65'ten 9,80'e yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın beklentileri aşan faiz…

Biden 2022’yi işaret etti

Joe Biden, benzin fiyatlarının 2022 yılına girerken yüksek kalmaya devam edeceğini fakat 2022 yılında düşmeye…