“İlkin dili düzeltirim” demiş Konfüçyüs, “dil düzgün olmayınca, söylenen, söylenmek istenen değildir; söylenen, söylenmek istenen olmayınca, yapılması gereken yapılmadan kalır; yapılması gereken yapılmadan kalınca, törelerle sanatlar geriler; törelerle sanatlar gerileyince de adalet yoldan çıkar; adalet yoldan çıkınca da halk çaresizlik içinde kalır.”    

Doğan Cüceloğlu’na göre; bir aracın sürücüsü, yolda kendinden başka araç yokmuş gibi davranırsa, trafik kazası olur. Bir kişi konuşurken, karşısındakini nasıl etkilediğini düşünmeden, kendi bildiği yönde istediğini söylerse, aynı trafikte olduğu gibi, “iletişim kazaları” ortaya çıkar. İnsan ilişkileriyle ilgili bu kazaların sonucunda da “yaralananlar” ve “ölenler” vardır: Küsenler, ayrılanlar ve gücenenler “yaralıları”, kendi içine kapanıp yalnızlığa gömülenlerse “ölenleri” oluşturur.   

Günümüzde teknolojinin yardımıyla iletişim kanalları sınır tanımazken bir taraftan da iletişim otobanında sayısız kazaya tanık oluyor insan. Kimileri konuştuğunu zannedip bir şey söylemiyor, kimileri konuşup çatışıyor, kimileri susarak konuşuyor, kimileri de konuşarak susuyor. Her gün iletişim kazalarında bir çok kişi yitip gidiyor. Hatta insan en yakınlarını bile bu kazalardan koruyamıyor. Ölümcül yaralar alanları da kurtaramadığı zamanlar oluyor.

İletişim, özellikle de etkili iletişim sürecinde verimi, etkililiği engelleyen unsurlar vardır ki genellikle iletişim kazaları, iletişim kopukluğu denilen durumlara yol açabilirler. İnsan başkalarının onu anlamadığını söyleyerek suçunu görmezden gelir. Oysa kaza tutanağına kendisinden başlamalıdır.

     Yıldız Tilbe’ye ‘Mezar taşınıza ne yazsınlar isterdiniz?’ diye sorduklarında “Bu ilk ölüşüm değil” demişti. Kesinlikle katılıyorum zira ben de çok öldüm, belki de hala bir ölüyüm. Peki sen, sen hiç öldün mü?

Bazen susmak da bir iletişim kurma şeklidir, hatta bazen en iyi anlatma yoludur susmak. İletişim kazaları, trafik kazalarında olduğu gibi, kazalara yol açan nedenlerdir dedik ve bilindiği derecede azaltılabilir. Hasarsız bir iletişim için; iletişimde üslup, her zaman içerikten üstündür, kişi verdiği sözsüz mesajlara dikkat etmelidir, önce beyin, sonra ağız devreye girmelidir.

Hayatımızı kolaylaştıran bir şeydir iletişim, sözlü iletişim canlılar içinde sadece insanlara tanınmış bir ayrıcalık, bu ayrıcalığı neden geliştirmiyoruz? İletişim konusunda bilgi edinen birey hem kendini, hem de çevresindekileri daha iyi değerlendirir ve anlar. Kendi davranışlarını değerlendirebilen kimse, kurmuş olduğu ilişkilerin temelinde yatan psikolojik süreçleri anlar ve farkına varmadan ortaya çıkan “iletişim kazaları”nı önleyebilme olanağına kavuşur.

Etkili iletişim döngüsünü önemsememek bağlamında erkeklerin kadınlardan farklı düşündüğü bir gerçektir. İnsanların birbirleriyle kurduğu iletişimlerde yaptıkları hatalardan biri de anlaşılmaya çalışmadan önce karşılarındaki kişinin ne istediğini tam olarak anlamayı başaramamalarıdır. Birini dinlemek yerine sadece duymaktan ve söylenen şeyi anlamaktan önce kendi bakış açısını dile getirmeye çalışmak ilişkiyi ve iletişimi mahveden hatalardandır. Daha karşı taraf konuşurken vereceğin cevabı tasarlamak onu dinlemeni ve dahası anlamanı engeller. Bu nedenle etkili iletişimin en önemli unsuru her şeyi bir kenara bırakarak gerçekten anlamak için dinlemeye başlamak, doğrudan karşınızdaki konuşan kişiye odaklanmaktır. Konuşması bitince de söylediklerini iyi anladığınızı göstermek amacıyla konuşmasından alıntılar yaparak geribildirimde bulunmaktır.

Özetle, insanların size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranın ve iletişim döngüsünü tamamlayın! Elbette ki pek çok kural, pek çok yol olsa da konunun özü insanlara değer verip dinlemek ve anlamaktan geçiyor. Dinlemek sanılanın aksine çok zordur. Eğitim gerektirir. Kişinin kendini eğitmesi ile doğru orantılıdır dinlemek. O zaman ilk adımı dinleyerek atalım mı? Söz kesmeden, cevap hazırlamadan, minimum beden dili kullanarak ve sadece gözlerinin içine bakıp dinleyerek.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…