Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantısına hangi ABD’li yatırımcılar katıldı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD ziyaretinde ABD’li yatırımcılarla bir araya geldi. Toplantıya küresel kuruluşların üst düzey yöneticileri katıldı. Katılan isimlerden bazıları şöyle;

1- Kraft Heinz Co.- Rafael Oliveira

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD iş dünyasıyla gerçekleştirdiği toplantıya Kraft Heinz Co’dan Rafael Oliveira katıldı. Oliviera, Kraft Heinz Company’nin Uluslararası Bölge Başkanı olup, bu görevde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika, Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgelerine liderlik ediyor.

Şirket, 11 Haziran 2021’de Assan Foods’u Kibar Holding’den yaklaşık 100 milyon doları karşılığında satın almak için anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

2- Goldman Sachs- Denis Coleman

Toplantıya Goldman Sachs International’ın Yatırım Bankacılığı Bölümü’nde Genel Müdür olarak görev yapan Denis Coleman da katıldı. Coleman,  Londra merkezli Yatırım Bankacılığı Bölümü’nde (IBD) Küresel Finansman Grubu’nun Eş Başkanıdır. 1996 yılında Goldman Sachs’a katılan Coleman, 2001’de Başkan Yardımcısı, 2005’te Genel Müdür ve 2008’de ortak oldu.

Goldman Sachs Group, şirketleri, kurumları, hükümetleri ve bireyleri içeren geniş bir müşteri tabanına sahiptir.

3- SoftBank- Antoine F. Theysset

Bir diğer katılımcı ise SoftBank Investment Advisers, Operating Group’un ortağı Antoine F. Theysset.

Theysset, teknoloji, medya ve eğlence sektöründe 23 yıllık uluslararası strateji ve operasyon deneyimine sahip. SoftBank’a katılmadan önce Antoine, McKinsey’in Fast Growth Tech uygulamasında görev aldı ve iki VC fonuna ile portföy şirketlerine uluslararası büyüme stratejisi konusunda danışmanlık yaptı.

4- AECOM- Jay Badame

Beş kuruluşun birleşmesiyle oluşan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Jay Badame de toplantıya katılan isimler arasındaydı.

Badame, planlama, tasarım ve mühendislikten program ve inşaat yönetimine kadar profesyonel hizmetler sunan dünyanın önde gelen altyapı danışmanlık firması AECOM’un (NYSE:ACM) İnşaat Yönetimi Başkanı.

AECOM, yeni İstanbul Havalimanı’nın inşasında da yer alan şirket, havalimanının ana plan tasarımını üstlendi. Ayrıca, New York’ta inşaatı tamamlanan Türk Evi’nin yüklenicilerinden biridir.

5- Vanguard- Daniel Shaykeyich

Yatırım yönetimi ve danışmanlık hizmetleri sunan Vanguard adlı şirketten ise portföy yöneticisi Daniel Shaykeyich toplantıda yer alan isimlerden biriydi.

Shaykeyich, Vanguard’ın aktif sabit gelir grubunda gelişen piyasalar, kredi ve çekirdek tahvil stratejilerine odaklanan, gelişmekte olan piyasalar tahvil ekibinin eş başkanı ve lider portföy yöneticisi. Şirketin yönettiği varlıkların toplamı 200 Milyar dolar civarında. 

6- JPMorgan Chase- Carlos Hernandez

JP Morgan’dan Carlos Hernandez toplantıya katılan isimler arasındaydı. Hernandez, firmanın Yatırım Bankacılığı ve Kurumsal Bankacılık işlerinden sorumlu Yatırım ve Kurumsal Bankacılık İcra Kurulu Başkanıdır.

Ayrıca J.P. Morgan’ın İşletme Komitesi ve Kurumsal ve Yatırım Bankası Yönetim Ekibi üyesidir.

1890 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren JPMorgan Chase, İstanbul’da bulunan şirketleri aracılığıyla, kurumsal ve yatırım bankacılığı iş kolu faaliyetleri kapsamında kurumsal bankacılık, kurumsal finansman ve hazine hizmetleri alanlarında ürün ve hizmetler sunuyor.

7- TransAtlantic Petroleum- Malone Mitchell

N. Malone Mitchell, Mayıs 2011’den beri TransAtlantic Petroleum’un İcra Kurulu Başkanı, Nisan 2008’den beri Direktör ve Mayıs 2008’den beri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. 

TransAtlantic Petroleum Ltd., petrol ve doğalgaz alımı, geliştirilmesi, araştırılması ve üretimi ile iştigal eden uluslararası bir enerji şirketi. Şirket, Türkiye’de ve Bulgaristan’da gelişmiş ve gelişmemiş petrol ve gaz mülklerinde hisse sahibi.

8- Boeing- David Calhoun

Bir diğer isim ise David Calhoun, Boeing Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’sudur. Boeing, dünyanın en büyük havacılık şirketi ve önde gelen ticari uçak, savunma, uzay ve güvenlik sistemleri ve küresel hizmetler sağlayıcısıdır. ABD’nin önde gelen ihracatçılarından biridir. 

Boeing, dünyanın en büyük havacılık ve uzay şirketi ve önde gelen ticari jet uçakları, savunma, uzay ve güvenlik sistemleri üreticisi ve satış sonrası destek hizmet sağlayıcısı olarak biliniyor. 

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…