Acil olarak yenilenmesi gereken politikalar maddelerimizin sonuncusu olan göç politikası son zamanlarda asıllı/asılsız sosyal medya paylaşımları ile sürekli tartışılır hale geldi. Bu kadar bilgi kirliliği arasında siyaseten de araçsallaştırılmasıyla yangına körükle gidilmiş oldu. Bir de bir buçuk yıldır uğraştığımız pandeminin üzerine gelmesi, toplum olarak daha kırılgan hale gelerek, stres eşiğimizi daha da aşağıya çekti. Etkilere karşı orantısız şekilde daha büyük tepkiler verilmeye başlandı.

Özellikle Afganistan’da yaşanan olaylar göç konusunu sürekli tartışmaya neden oldu. Sadece yabancıları misafir etmekten öte, orta ve uzun vadede demografik sonuçlar doğurabilecek ve ciddi şekilde ele alınması gereken bir meseledir.

Bu sebeple devletimiz konu ile alakalı tarihçi, sosyolog, uluslararası ilişkiler uzmanı ve ilgili kurum yöneticilerinden oluşan bir danışma kurulu oluşturmalıdır. Bu kurul devletimizin politikasını oluşturmasında itici güç olarak politika ortaya konmasına yardımcı olmalıdır.

Bir diğer önemli husus ilgili konunun hassasiyetine binaen gizlilik içerisinde yürütülmesini gerektiğini düşünüyorum. Ülkelerin diğer ülkeleri de ilgilendiren çok ulus sonuçlu kararlarını kendi mahremiyetinde halletmesi gerekiyor. Elbette belli ölçülerde, yönetimde şeffaflık gereğince, açıklamalar yapılmalıdır; fakat gizlilik gereken detaylar devletin mahremiyeti sorumluluğunda olmalıdır.

Konunun uzmanı değilim; bu yüzden görüş bildirmek boşa konuşmak olacaktır ama ben bir yönetim uzmanıyım, yukarıda söylediğim gibi bir organizasyon kurulması gerektiğini savunuyorum. Bunun yanında kamuoyundaki gereksiz ve yanlış bilgiden oluşan kirlilikten de hicap duyduğumu ayrıca belirtmek istiyorum. Herkes her şeyin uzmanı olamaz. Lakin uzmanlığı ölçüsünde ve sınırında konu ile alakalı yorum yapabilir. Bizim ülkemizin sorunu maalesef herkes her şeyin uzmanı olması. TV’ler de de bunu ziyadesiyle görüyoruz.

Bilgi kirliliğinin yarattığı algı ile isteyerek ya da istemeyerek, devletimiz aleyhine intiba oluşturmak ciddi bir hatadır. Bu sebeple konunun uzmanları kamuoyu ve devletimizin ilgili birimleri ile konuyu enine boyuna tartışmaları en doğrusu olacaktır.

Göç politikası oluşturma konusunda devletimiz irade koyacaktır ve gelecek adına ülkemizin şahlanışını hepimiz yaşayacağız. Biraz tarih bilgisi olanların inandığı gibi ben de buna canı gönülden inanıyorum.

Benim penceremden göç politikası; devletimizin, içinde bulunduğu konjonktür itibariyle, ortaya koyması gereken son politika başlığı idi. Umarım, hatırlatmak bağlamında aşağıda belirtilen konularda, devletimiz politikalar geliştirir ve/veya revizelere gider; gelişim ve yükseliş yolculuğunda koşmaya devam ederiz.

Tekrar hatırlamak babında devletimizin acil olarak ortaya koyması gereken politikaları tekrar paylaşıyorum.

  1. Kamuda liyakat esaslı yeniden teşkilatlanma politikası
  2. Toplumsal uzlaşı ve milli birlik politikası
  3. Doğayla uyum ve iklimsel değişim politikası
  4. Ekonomik kalkınma politikası
  5. Göç politikası

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…