Borsa

Avrupa borsalarında sert satışlar

Çinli gayrimenkul şirketleri kaynaklı sert satışlar ve Fed beklentileri risk iştahını sınırlarken, Avrupa borsalarında da haftanın ilk işlem gününde sert satışlar görüldü.

Avrupa hisse senetleri, Çin’deki gayrimenkul krizi ve bu hafta yapılacak Fed toplantısı öncesi artan endişelerin riskten kaçınma eğilimini güçlendirmesinin ardından son bir ayın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi 22 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Ham madde hisseleri, demir cevheri fiyatlarındaki düşüşün derinleşmesi ve baz metallerdeki kayıplarla birlikte en fazla düşen sektör oldu ve ham madde şirketlerini içeren alt endeks yüzde 3,8 geriledi. Almanya gösterge endeksi DAX yüzde 1,6 düştü.

Çin’de gayrimenkul sektöründe yaşanan kriz Pazartesi günü tüm piyasalarda etkisini hissettirdi ve Hong Kong’da gayrimenkul geliştirme firmaları sert düştü. Ancak Kairos Partners portföy yöneticisi Alberto Tocchio, diğer kıtalardaki piyasalara “sıçrama etkisinin” olmasını beklemediğini söyledi.
Tocchio, “Bir düzeltme hareketi yaklaşıyordu ve er geç başlayacak olan bu hareket, tarihin en büyük kesintisiz rallisinin ardından sağlıklı. Kısa vadede yatırımcı güvenini zedeleyen diğer faktörler arasında enflasyon ve yavaşlayan büyüme yer alıyor” dedi.

Piyasalarda tüm gözler Çarşamba akşamı gerçekleştirilecek Fed toplantısından sonra yapılacak açıklamaya çevrildi. Yetkililerin bu toplantıda teşvikleri azaltmaya başlayacaklarına ilişkin işaret vermesi bekleniyor. Deutsche Lufthansa AG, hükümetin kurtarma desteğinin bir kısmını geri ödemek için 2,14 milyar euro (2,5 milyar dolar) fon sağlamaya ilişkin planlar açıklaması sonrası yüzde 5 değer kazandı.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…