Kripto Para

S&P’den Bitcoin kararı alan El Salvador’a not uyarısı

Kripto para piyasasında El Salvador’un Bitcoin’i resmen tedavüle sokması hâlâ konuşulmaya devam ederken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P bu kararın not üzerinde etkileri olacağını söyledi.

S&P Global, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinin ülkenin kredi notu üzerinde derhal negatif etkilerinin olacağını kaydetti.

S&P, bu adıma ilişkin temel riskler arasında, ülkenin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir destek anlaşmasına varmasına ilişkin umutlara tehdit oluşturması, mali kırılganlıkları artırması ve kredi veren bankaları para birimi uyumsuzluğu yaratarak olumsuz etkilemesinin olduğunu kaydetti.

S&P, “El Salvador’da Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesinden kaynaklanan riskler, bu adımın potansiyel faydalarına ağır basıyor. Kredi notu üzerinde derhal olumsuz etkileri olacak” dedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, El Salvador’un kredi notunu B – ve not görünümünü ise durağan olarak belirlemişti.

Diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu ülkenin kredi notunu Temmuz ayında, B- seviyesinin bir basamak altına denk gelen Caa1’e düşürmüştü. Moody’s de S&P gibi bu ülkeye ilişkin aşağı yönlü not uyarısını korudu.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…