Ekonomi

Küçük esnafa vergi muafiyeti

Geçtiğimiz mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi reform paketinde 850 bin esnafı ilgilendiren vergi muafiyeti düzenlemesi Meclis’e geliyor. Yeni kanun teklifine göre, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan esnaf, gelir vergisinden muaf olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında ekonomi reform paketini açıklamış; pakette 850 bin esnafı ilgilendiren bir vergi muafiyeti düzenlemesinin bulunduğunu ifade etmişti. AK Parti, 55-56 maddelik yeni yasal düzenleme üzerindeki çalışmalarında sona geldi. MHP ile beraber son şekli verilerek Meclis’e sunulacak olan teklif, önümüzdeki ay Genel Kurul’da ilk görüşülecek gündem maddelerinden biri olacak.

Esnaf vergiden muaf

Küçük esnafa vergiden muafiyet getiriliyor. Yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olan ve basit usulle defter tutan yaklaşık 850 bin esnaf, gelir vergisinden muaf tutulacak. Berber, kuaför, terzi gibi küçük esnaf, defter tutmaya devam edecek.

Konuya ilişkin Prof. Dr. Sefer Şener “Küçük esnafa dönük vergilendirme yeniden düzenlenmeye çalışılıyor. Geliri belli bir seviyenin altında olan yıllık 240 bin TL, aylık 20 bin TL’nin altında olan işletmeler için özellikle vergi muafiyetinden bahsediliyor. Gelir dağılımının daha adil olması açısından önemli bir unsurdur. Geliri düşük olanlardan daha az vergi alınması ya da hiç vergi alınmaması çabası ilerleyen aşamalarda hep eleştirilen gelir dağılımını daha az gelirlilerin lehine geliştirebilecek bir unsur. Vergi alınmaması ve vergiden muaf olması bu işletmelerin daha fazla oranda istihdam yapmasını gerektirecek bir unsur. Sayı olarak 900 bine yakın olduğu söyleniyor bu boyuttaki esnafın, bu hem gelir dağılımı açısından hem istihdam açısından önemli bir unsurdur.”

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…