Gündem

Avrupa Merkez Bankası ile FT arasında faiz polemiği

İngiliz Financial Times gazetesi yayınlanmamış bir Avrupa Merkez Bankası enflasyon analizinin erken bir faiz artışına işaret ettiğini belirten bir haber yayınladı. Avrupa Merkez Bankası ise söz konusu haberi yalanladı.

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi ile Avrupa Merkez Bankası (AMB) arasındaki haber polemiği yaşandı.

FT, yayımlanmamış bir AMB enflasyon analizine atıf yaparak, buradaki değerlendirmeleri erken bir faiz artışına yönelik beklentileri yükselttiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası ise söz konusu haberi yalanladı. Bankadan yapılan açıklamada AMB Başekonomisti Philip Lane’in 2025’e kadar yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılacağı yönünde açıklama yaptığı iddiaları reddedildi.

AMB, yaptığı açıklamada, “FT’nin haberi doğru değil. Philip Lane analistler ile yaptığı herhangi bir görüşmede Euro Bölgesi’nin yüzde 2 enflasyon hedefine AMB’nin projeksiyon ufkunun sona ermesinin hemen ardından ulaşacağını söylemedi” dedi.

Gazete, haberini AMB’nin önümüzdeki iki yılda faiz artırımına gitme yolunda olduğunu işaret eden yayımlanmamış banka içi modellere dayandırmıştı.

AMB, Lane’in Çarşamba günü katıldığı kamuya açık bir etkinlikte, AMB’nin, yüksek seviyeli parasal teşvikte ısrarlı olarak, yüzde 2 hedefine zamanla, belli bir tarih vermeden, ulaşabileceğini açık bir dille anlattığını kaydetti.

En son İçerik

Nohut ve amonyak ihracı izne bağlandı

Resmi Gazete'nin 16 Ekim 2021 tarihli sayısında nohut, saf amonyak ve sülfürik asit ihracı kayda…

İran ile Çin Dışişleri Bakanları nükleer anlaşmayı görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleer anlaşma meselesini…

Günlük vaka sayısı 30 bin 694

Türkiye'de son 24 saatte 363 bin 536 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 694 kişinin testi…

Motorine zam yolda

Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 23 kuruş zamlanacak. Dolar/TL kuru ile…

Dünya Gıda Günü’nde israfa karşı KADEME A.Ş.’den “Sıfır Atık”a davet

Kademe A.Ş. Dünya Gıda Günü’nde, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesini veya…

Dünyada en çok suç işlenen 10 ülke

Global İnitiative tarafından yayınlanan ''Küresel Organize Suç Endeksi'' verilerini sizler için derledik. Endekse göre organize…